11.05.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 2294x

Android
IoT

Před téměř 2 měsíci jsem si pořídil fitness náramek od firmy Sigma. Je to sice relativně jednoduchý krokoměr, ale má i displej, který zobrazí řadu užitečných informací. Za cca 1 100,- Kč naprosto skvělé zařízení, které vás motivuje k chození, resp. pohybu obecně. Navíc výdrž se pohybuje okolo 8 dní, při pasivním používání i déle, což je další velmi příjemná vlastnost, stejně tak jako voděodolnost (IPX7 - chráněno proti krátkodobému ponoření do vody až do hloubky 1m pod vodní hladinu po dobu 5 sekund). Natočil jsem i malé video.

Náramek má jedno tlačítko, které postupně zobrazuje čas - počet kroků - kcal - vzdálenost - aktivitu. Pro mě je zajímavý pouze čas (tedy běžné hodinky) a počet kroků. Spálené kalorie mohou být poněkud pofidérní, protože by měly záviset na srdečním tepu a to náramek neměří. Vzdálenost je pak jen přepočet kroků (výchozí krok je 60 cm) a aktivita je rozdělena do tří pásem - nízká, střední, vysoká - tedy jak "intenzivně" jste se hýbali. Za duben jsem dal 324 936 kroků, a 16x překonal 10 000 kroků (cca 6 km) denně:

Jak jsem během dubna nachodil minimálně 178 km, obr. 1

Pokud chodíte trochu více než jen z domu na metro nebo z bytu do garáže, pak budete asi docela překvapeni, kolik se toho dá i jen běžným pohybem nachodit. Neměl jsem náramek každý den na ruce, ale také chápu, že občas může měřit i aktivitu, která není přímo chozením/běháním, přesto jsem za měsíc nachodil 178 km a spálil při tom 61 000 kcal.

Jak jsem během dubna nachodil minimálně 178 km, obr. 2

Nevýhodou zdá se být, že nastavení lze provést pouze přes Android (iOS) zařízení. Na druhou stranu není třeba mít vlastní náramek příliš složitý a vystačí si jen s jedním tlačítkem. Co tedy můžete nastavit:

  • jazyk
  • jednotky (km/míle)
  • vlastní profil (jméno, pohlaví, výška, váha, cílový počet kroků, automatické stanovení délky kroku...)
  • na jaké ruce náramek budete nosit
  • co všechno se bude na náramku zobrazovat
  • aktivaci displeje jen při natočení ruky (bez použití tlačítka)
  • pípání tlačítek
  • 3 budíky
  • kdy se má náramek uspat (a začít monitorovat spánek) a zase se probudit

Analýza spánku (založená na tom, jak hodně se v noci vrtíte) je moc pěkná a i za tu krátkou dobu se mi mnohokrát stalo, že jsem byl ráno hodně unavený nebo naopak plný energie a pohled na graf to vše potvrdil. Čím více hlubokého spánku (světle zelená), tím lépe, jako třeba na tomto obrázku.

 Jak jsem během dubna nachodil minimálně 178 km, obr. 4

Náramek je velmi lehký a pohodlný, zapínání je jištěno gumovým kroužkem a v noci není na ruce vůbec znát.

Jak jsem během dubna nachodil minimálně 178 km, obr. 1

Hlavní motivační účel náramku je nachození dostatečného počtu kroků, za což jste náležitě odměňováni. Dosažení medaile je signalizováno pípáním a animací na displeji.

  • 5 000 kroků - bronzová medaile
  • 7 500 kroků - stříbrná medaile
  • 10 000 kroků - zlatá medaile (pokud nemáte jinou aktivitu, měl by to být denní standard!)

Ještě musím vyvrátit dvě věci, které se šíří internetem:

  • v Android aplikaci nelze zobrazit průběh spánku - jde to, stačí graf s aktivitou odsunout nahoru (ano, je to Android, takže na to bez návodu nebo pokusným šmatláním po displeji nepřijdete)
  • v půlnoci se náramek vynuluje a přijdete o data - ano, vynuluje se, ale data tam jsou, i když pochopitelně nejdou na náramku zobrazit; při synchronizaci mi data stahuje minimálně jeden týden dozadu, takže opravdu nemusíte každý den být u mobilu; občas to ale neuvěřitelně dlouho trvá, přestože je jasné, že se musí stahovat maximálně pár kB dat

Komunikace probíhá přes Bluetooth a jak nedávno někde psali, nemusíte to na mobilu vypínat (zapnutý Bluetooth sníží výdrž baterie pouze o 1 %). A pokud si děláte zálusk na to, že byste si naprogramovali vlastní aplikaci, tak vás musím zklamat - psal jsem si s výrobcem a API neposkytuje.