14.09.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 6472x

Android
MS Office
MS Outlook

V poslední dnech se mi několikrát přihodila nepříjemná věc - z mobilu (Huawei P10, Android 8) mi zmizela většina kontaktů, které mám na MS Exchange (Office 365) účtu. Po bližším průzkumu bylo jasné, že v mobilu zbyly pouze "automaticky doplněné kontakty" a všechny skutečné kontakty byly pryč.

V první fázi jsem provedl klasickou akci - odebral jsem a opět přidal účet. To zabralo - všechny kontakty se opět dostaly do mobilu, ale pouze na cca 24 hodin. Poté se opět situace opakovala.

Ani po čtení řady zdánlivě nesouvisejících článků (není to věcí jen Exchange + Android + Huawei) jsem nenašel uspokojivé řešení. Pak jsem ale upravoval (v desktopovém Outlooku) jeden kontakt a ten se ihned objevil i v mobilu. Napadlo mě tedy, že problém může být v tom, že mobil nechápe, které kontakty má aktualizovat a z nějakého důvodu ty neaktuální odstraní. V každém případě šílené chování, ať už za to může Android, MS Exchange, EMUI nadstavba nebo ještě něco jiného...

Řešení, které se nabízelo bylo jednoduché - zařídit, aby všechny kontakty v lokálním Outlooku (a samozřejmě pak i na Exchange) získaly atribut "změněné", což by mohlo mobil aktivovat, aby si změněné kontakty stáhnul/aktualizoval.

Jak nastavit všem kontaktům, že byly změněné? Docela jednoduše - vytvořte v Outlooku pomocnou složku (např. Neaktivní), kam všechny přesunete a pak je třeba zase přesunete zpátky (není nezbytné, viz dále). Přesunem všechny položky získají aktuální datum/čas a mobil si je okamžitě začne stahovat. A protože se v případě mého mobilu nerozlišuje, odkud je daný kontakt (z jaké složky), můžete kontakty nechat v nové složce. Ale může vás to i motivovat k vyčištění kontaktů - tedy do hlavní složky už nevracet lidi, kterých se chcete výhledově zbavit, protože už s nimi nejste v kontaktu, zemřeli, pracují jinde apod.

Já jsem si třeba vytvořil 3 sady kontaktů:

  • aktivní - jsem s nimi v kontaktu (relativně) často
  • neaktivní - jsem s nimi v kontaktu málo nebo vůbec
  • smazat - ti, kterých se chci z výše uvedených důvodů zbavit :)

Pokud vás (v mobilu) rozčilují kontakty, které vznikly jako "automaticky přidávané" a váš systém je neumožňuje vypnout/nezobrazovat, pak se jich můžete zbavit přímo přes MS Office online. Najděte si je a všechny vymažte. V mobilu se ihned změna neprojeví - čeká se na zásadnější změnu - třeba úpravu skutečného kontaktu.

Poznámka pod čarou: když jsem asi před dvěma lety experimentoval s mobilem Honor 5X, tak tam podobná situace vedla k mnohem šílenějším důsledkům - kontakty byly smazány z mobilu a následně i z MS Exchange a tedy následně i z mého Outlooku. Naštěstí proběhlo smazání jen do Koše, takže se vše dalo obnovit, ale v každém případě mi to připomnělo zásadu č. 1 - zálohovat, zálohovat, zálohovat!