Photoshop - Nástroj Sharpen

26. 4. 2013, Vladimír Klaus, přečteno 1684x

Grafika
Photoshop

Nástroj Sharpen

Ne vždy je vhodné doostřovat celý snímek. Buď už je ostrý dost, nebo zkrátka chcete, aby zůstal měkčí. Problém ale nastává u portrétů, resp. očí. Tam se neostrost netoleruje – člověk se nejprve dívá na oči, a když nejsou „v pořádku“, vše ostatní pak ztrácí na důležitosti a fotografie se stane nepoužitelnou.

Ale samozřejmě nejde jen o oči – můžete chtít doostřit jen nějakou část, postupně, s různou intenzitou atd. A tam už filtr moc nepomůže a je třeba použít nástroj Sharpen.

Opět zde máme zdrojový obrázek o šířce 500 px.

Nástroj Sharpen

V paletce nástrojů klikneme na Sharpen Tool, případně ho vybereme, protože aktivní může být jiný nástroj.

Nástroj Sharpen

Tato sada nástrojů nemá bohužel žádnou klávesovou zkratku, takže pokud budete s nástrojem pracovat častěji, bude vhodné nástroji nějakou přiřadit. K tomu je třeba vstoupit do nastavení klávesových zkratek:

Edit > Keyboard Shortcuts…

Zde zvolte Tools, nalistujte Sharpen Tool a zvolte nějaké písmeno. Téměř všechny jsou už použité, a nedoporučuji to měnit, proto si budete muset zvolit mezi K a N.

Nástroj Sharpen

Po volbě nástroje se v horní části objeví kontextová lišta s parametry nástroje. My si zde budeme všímat jen poloměru a síly. Poloměr určuje velikost nástroje a volí se buď zde v této liště, nebo se zmenšuje/ zvětšuje tlačítky „[“ a „]“. Síla pak určuje intenzitu nástroje a je vhodné začít s nižšími hodnotami a danou oblast přejet nástrojem vícekrát, místo použití velké intenzity. Sílu můžete také volit přímo – z numerické klávesnice. Stisknutím 5 se nastaví 50 %, rychlým stisknutím 3 a 2, pak 32 %. Ovšem toto platí pro téměř jakýkoliv nástroj, je tedy třeba kontrolovat, zda máte nástroj Sharpen opravdu v danou chvíli zvolený.

Nástroj Sharpen

Tady je třeba dát pozor na to, aby to ještě vypadalo reálně, proto kontrolujte obrázek ve 100% zvětšení. Další nepříjemnou záležitostí je to, že se zaostřováním zdůrazňuje i šum. To je krásně vidět na této ukázce, která vychází z nepříliš kvalitní fotografie (focené za horších světelných podmínek).

Výsledky

Po doostření očí, obočí, rtů a zubů.

Nástroj Sharpen

V tomto případě by se docela hodilo ještě trochu rozostřit pozadí. Jak se to dělá, se dozvíte v příručce „Photoshop pro blbce 2 – Rozostřování fotografií“.

Nástroj Sharpen