05.01.2022, Vladimír Klaus, navštíveno 23056x

Systém
Windows

Jako každý rok, i v prosinci 2021, jsem zformátoval disk a jal se instalovat zcela čistý systém. Váhal jsem, zda zůstat u Windows 10 nebo se aktivně zapojit do testování Windows 11. Ano - testování - protože systém vykazuje řadu problémů, které (doufám) jsou jen dětskými nemocemi. I když kdo ví, Microsoft poslední dobou nepředvádí v oblasti desktopu zrovna obdivuhodné výkony.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 1

Co se mi na Windows 11 líbí

Na první dobrou jde o systém, který je stabilní a instalace probíhá skvěle (i když se ptá zase na řadu zbytečných věcí). S mým (lehce nadstandardním HW) vše šlape na výbornou, není problém s ovladači, nikde nic nehapruje, nekouše se apod. Ale to platí o všech OS - kupte si fakt dobrý hardware (nechte si poradit od zkušenějších - v mém případě mi počítač sestavuje p. Kuneš ze společnosti SUMA) a nebudete muset řešit jakékoliv komplikace.

Líbí se mi konečně hodně přepracované Nastavení, které je přehlednější, líbivější, logičtější.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 2

A hlavně - pokud toto moderní Nastavení něco neumí, tak vás přímo odkáže do starých dobrých Ovládacích panelů.

No a pak taková pitomost - zaškrtávátka (checkboxy) - jsou nyní mnohem výraznější a hned na první pohled je vidět, co je či není zaškrtnuté. Tím mám na mysli především obecná zaškrtávátka kdekoliv ve Windows, ne přímo v Nastavení. Tam se používají přepínače, ale i ty jsou zcela jasné a výrazné.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 3

Co mě na Windows 11 štve

Výchozí světlý režim má i světlý TaskBar

Toto musel vymyslet nějaký grafický jouda. Protože tmavé pozadí, většinou tmavé okolí monitoru a do něj svítí spodní lišta. Tedy lišta, která má být co nejvíce utlumená, protože není důležitá (na rozdíl od aplikací). Naštěstí jsem našel článek, který ukazuje, jak se tohoto nesmyslu zbavit, aniž byste se museli přepnout do tmavého režimu.

Takže Nastavení > Přizpůsobení > Barvy, tam zvolíte Režim = Vlastní a pak nastavíte "Výchozí režim pro Windows" na "Tmavá". Ovlivňuje to TaskBar a Start menu. Proč se tomu říká výchozí režim pro Windows asi ví jen překladatel či chytrolín v Microsoftu.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 4

Scrollbary jsou tenké

Další ultra nesmyslný grafický počin. Ono totiž jde o toto:

  • na tenký scrollbar se špatně najíždí myší - snažíte se trefit na tu tenkou linku, což dá více práce, je otravné a vlastně ani není třeba, viz další bod
  • překvapivě scrollbar reaguje už kousek od grafického ztvárnění - tedy vlastně v šířce původního a dostatečně širokého scrollbaru
  • a nechme stranou ještě ty ultratenké, které se po najetí stanou tenkými - to už je úplný UX fail

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 5

Selektované položky v menu jsou tenké

Další neuvěřitelný grafický problém, v podstatě obdoba tenkých scrollbarů. Je to ošklivé a nepraktické. A i zde platí, že se podbarvení změní po najetí myši již o kousek vedle.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 6

Pokud tvoříte vlastní aplikace tak se tomu můžete vyhnout tím, že si zvolíte jiný skin/vzhled. Pokud to tedy vaše vývojové prostředí a nebo komponenty nabízejí. Umí to třeba DevEx.

Průzkumník - zcela nekoncepční ovládání

Tady je to škoda slov. Neuvěřitelně zmatlaný kočkopes, divné ovládání - ani menu, ani pás karet, chybějící hinty u nepřístupných tlačítek, schovaná tlačítka do dalšího zbytečného podmenu atd. Ještě, že mě toto reálně vůbec netrápí, protože Total Commander. ;-)

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 7

Alt+Tab fokusuje menu a znemožňuje tak práci třeba v editoru

Tak toto je mega průser, a zcela evidentně chyba. Když používáte pro přepínání aplikací Alt+Tab tak se jednou fokusuje celá aplikace (tam kde máte kurzor) a jednou se fokusuje v aplikaci menu. Takže když třeba někde něco zkopírujete a chcete to vložit do druhé aplikace, tak to nejde, protože je fokusované menu a ne třeba text. Musíte použít ESC, čímž se fokus z menu odstraní a teprve nyní bude možné použít příkaz na vložení. Ostatně těch problémů s přepínáním je mnohem více. Bohužel.

Já jsem to (zatím) vyřešil tím, že jsem se vrátil k prapůvodnímu přepínání aplikace, které touto nesmyslnou chybou netrpí. Je třeba použít Editor Registru:

  • Zobrazte si HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
  • Přidejte AltTabSettings a nastavte na 1
  • Aby se to projevilo je třeba restart počítače

Přijdu sice o náhledy oken při přepínání, ale pro produktivitu to je to nejlepší, co můžete udělat. Ostatně tento postup je použitelný i pro Windows 10.

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 8

Máznuté kurzory myši

Při vytváření odkazu (shortcut) nebo při přetahování položky je šipečka téměř neviditelná a celý kurzor je máznutý, a tím i velmi špatně rozpoznatelný. Nepomůže ani v Nastavení použití jiného schématu pro ukazatel myši. Zkrátka a dobře, další pokažená věc. 

Hnusnější emotikony a vnucované GIFy

Už jsme si všichni zvykli na to, že si přes WIN + "tečka" zobrazíme okno s emotikony. V čem je problém? Jsou hnusnější, větší a neustále to navíc vnucuje GIFy, přesto, že jsem je nikdy nepoužíval a jsem přepnutý na kartu "Naposledy zobrazené".

Windows 11 - moje zkušenosti po 14 dnech aneb přejít či raději ne?, obr. 9

Nejde kliknout na tlačítko "Napájení" ve Start menu

Když kliknete na tlačítko Windows a pak chcete počítač vypnout či restartovat, tak kliknutí na příslušné tlačítko funguje občas až napodruhé. Start menu je další bazmek, nedodělaný, nelogický a už v této chvíli zase předělávaný.

Nefunguje přetažení souboru na TaskBar (Hlavní panel)

Další super "vylepšení", které vás nepotěší. Pokud vezmete třeba nějakou aplikaci a chcete si ji připnout na TaskBar, tak to nejde. Když chcete vzít nějaký soubor a přetáhnout na ikonu aplikace, kterou máte na TaskBaru (tedy spustit aplikaci a v ní otevřít daný soubor), tak to taky nejde.

Pro druhou situaci (a pokud vám aplikace běží), tak je zde malý trik:

  • začnete myší přetahovat soubor
  • pomocí Alt+Tab se přepnete na běžící aplikaci
  • a soubor upustíte na ní...

Takže přejít na Windows 11 nebo raději ne?

Jak vidíte z mého článku, mám s Windows 11 poměrně hodně starostí a velká řada funkcí (především z uživatelského hlediska) se mi nelíbí nebo dokonce funguje chybně. Na druhou stranu všechny aplikace běží zcela bez problému, nezaznamenal jsem ani žádný problém s ovladači či hardwarem apod. V řadě případů si dokonce myslím, že došlo k jistému zlepšení, protože nebylo třeba instalovat dodatečné ovladače apod.

Odpověď na otázku tedy bude záležet na situaci, ve které se nacházíte:

  • Kupujete nový počítač - pak jednoznačně berte ten, kde jsou Windows 11, mají budoucnost, zvyknete si a časem Microsoft snad všechno doladí
  • Máte již počítač s Windows 10 a jste spokojeni - super, Windows 11 se vyhněte a počkejte cca 1/2 roku nebo více, pak vše znovu zvažte
  • Máte již počítač s Windows 10 a chcete zkusit něco nového - pak to tedy zkuste, připravte se na řadu věcí, které si budete muset doladit a některé vás budou štvát, ale nic fatálního se nestane; běh Windows i aplikací je parádní, takže by to vaši práci nemělo jakkoli ohrožovat (ale pozor, nehraju hry, takže v tomto ohledu nevím...)

Zdroj: