14. 6. 2021, Vladimír Klaus, navštíveno 1474x

Knihy
Osobní rozvoj
Zdraví

Tuto nesmírně zajímavou knihu jsem si nejprve vůbec nechtěl koupit (dle recenzí je příliš odborná), ale nakonec se ke mně stejně dostala, protože dárek. A jsem za to velmi rád, protože taková spousta informací (a ano, často hodně odborných až nesrozumitelných) na téma stárnutí, se ke mě cestu zatím nikdy nenašla.

Hlavním motivem celé knihy není obyčejné prodloužení života nebo dokonce nesmrtelnost, ale prodloužení kvalitního života, ideálně bez vážných nemocí. Řeší se ale i řada souvisejících věcí, jako, že vyléčení jedné nemoci neovlivní zásadně dožití, protože přijdou jiné nemoci. Testy na myších, ale i mnohem primitivnějších organizmech, naznačují opravdu až neuvěřitelné možnosti zlepšení a prodloužení života. Stranou nezůstane ani očkování, dárcovství orgánů, zdánlivá přelidněnost planety, kdyby se prodloužil věk apod. A co dokáže lék "metformin" (primárně určený) na cukrovku zní chvílemi jako malý zázrak.

Autor vychází z řady odborných studií a dalších výzkumů, často vlastních nebo od kolegů z branže. Sám na sobě a některých rodinných příslušnících zkouší řadu metod pro zlepšení zdraví, kondice a v důsledku i zpomalení stárnutí. Některé z věcí jsou známé, a proto i zde nepřekvapí, že jsou doporučované.

  • užívání NMN + resveratrolu + metforminu
  • užívání vitamínu D, K2, aspirinu
  • zásadní omezení cukru, chleba, těstovin
  • obecně omezení jídla, půsty, přerušované půsty
  • odebírání krve a testování biomarkerů
  • chození pěšky, cvičení, otužování
  • udržování rozumné váhy
  • atd.

Velkou věcí je, že od 1.1.2022 by konečně mělo být stáří uznáno jako nemoc - bude mít svojí vlastní klasifikaci, a hlavně by to mohlo znamenat průlom ve výzkumech a investicích do této oblasti.

Myslím si, že toto je jedna z nejzásadnějších knih, spolu s Proč spíme, které jsem četl, a které mohu vřele doporučit opravdu všem, kterým není zdraví a kvalitní stáří lhostejné. Žijeme v době, která je technologicky hodně na výši a možnosti zlepšení zdraví jsou obrovské, byť ne běžně známé či využívané. Tím mám na mysli třeba test vlastní DNA a z toho plynoucí závěry, které nám pomohou se některým věcem vyhnout nebo včas jít na vyšetření.

A jak je to již obvyklé, po přečtení takové knihy budete mít snahu se o problematice dozvědět více, ideálně hned něco začít zkoušet. Obávám se, že ani já tomu neuniknu. 😉