10. 6. 2021, Vladimír Klaus, navštíveno 858x

Bezpečnost
Systém

Nedávno mě MS Edge upozornil na uniklá hesla, čímž mě sice nepotěšil, ale zároveň mi umožnil provést rychlou nápravu dané situace. O co tedy vlastně jde - když se někam přihlašujete jménem (e-mailem) a heslem a ta daná služba to má třeba špatně udělané či zabezpečené (nebo si dokonce ukládá hesla v nějaké nezašifrované podobě) a někdo je hackne, a přihlašovací údaje navíc zveřejní, máte problém.

MS Edge hlídá uniklá hesla a nabízí generování silné varianty, obr. 1

A nejen s tou danou službou, kam se někdo mohl místo vás "vloupat" a údaje změnit, ale hlavně v případě, že stejnou dvojici "jméno/heslo" používáte i jinde. Pak se najde řada dobrodinců, kteří vezmou tento uniklý seznam a zkouší to. Takže mohou napáchat škody ještě na mnoha dalších serverech či službách, které používáte.

Pokud vám MS Edge toto nabídne při přístupu na daný web, tak je to super, ale když chcete stejnou stránku vyvolat ručně, tak je trochu pakárna ji najít. Musíte do Nastavení > Profily - no to není moc logické, že?

A nebo rovnou do adresního řádku prohlížeče zadejte: edge://settings/passwords a je to:

MS Edge hlídá uniklá hesla a nabízí generování silné varianty, obr. 2

Jak generovat hesla

Možností je pochopitelně více, buď můžete použít přímo vestavěný systém v prohlížeči, který vám vygeneruje a vyplní silné heslo.

Nebo, což často dělám já, je možné využít nějakého nástroje pro generování hesel. Občas potřebujete hesla i mimo prohlížeč, takže se hodí znát dobrý generátor. Jen by si mohl pamatovat, jakou používám délku a také umět vyřazovat podobné znaky jako je O a 0 apod.

https://www.avast.com/cs-cz/random-password-generator

MS Edge hlídá uniklá hesla a nabízí generování silné varianty, obr. 3

Další otázkou je, kde a jak tato hesla ukládáte, spravujete, jak rychle a hlavně bezpečně se k nim dostanete apod. Ale to už není předmětem tohoto článku, protože to by si každý měl řešit zcela individuálně a především o tom nikde nemluvit. 😎