2. 1. 2023, Vladimír Klaus, navštíveno 923x

Osobní rozvoj
Zdraví

Vitamín C je neuvěřitelně mocný vitamín. Sice ho můžeme získat ze stravy, ale asi to nebude úplně to pravé či jediné. Před dávnými dobami jsme byli schopni (tedy naše tělo) si ho vyrobit sami, dnes už to bohužel nefunguje. A co víc - bohužel má naprostá většina populace (v ČR) tohoto vitamínu nedostatek, podobně jako jiných. Takže buď strava nebo suplementy… 

Vitamín C - jeho zásadní význam, proč zvolit lipozomální a proč celoročně suplementovat

Upozornění: Nemám žádné lékařské ani farmaceutické vzdělání, informace zde uvedené jsou čerpány z níže uvedených zdrojů, případně z vlastních zkušeností. Pokud se rozhodnete jakoukoliv informaci využít, konzultujte to prosím nejprve se svým lékařem či lékárníkem. Nemám žádné spojení na výrobce ani finanční výhody týkající se uvedených produktů.

K čemu všemu přispívá vitamín C 🌱

 • vliv na imunitní systém (chřipka, nachlazení...), autoimunita => onkologie
 • snížení rizika chronických onemocnění
 • vliv na kardiovaskulární systém (oxid dusnatý => rozšíření cév, snížení krevního tlaku, snížení rizika vzniku srdečních chorob; snížení LDL cholesterolu)
 • snížení hladiny kyseliny močové v krvi a tím i předcházení vzniku dny
 • podpora neuroendokrinního systému (nervový systém, mozek, tvorba serotoninu, dopaminu...)
 • přispívá k tvorbě kolagenu (vliv na cévy, kosti, chrupavky, dásně, kůže, zuby)
 • zlepšuje toleranci vůči stresu a lépe brání člověka před demencí a depresí
 • přispívá k produkci adrenalinu a kortizolu => lepší reakce na stres, na nové podmínky
 • podpora tkání a hojení (včetně stavu před/po operaci)
 • jaterní metabolizmus => zlepšuje následky braní léků
 • buněčný metabolizmus => zlepšuje čištění tkání => protizánětlivý účinek
 • zlepšuje vstřebávání železa (řešení anémie, chudokrevnosti)

Při nedostatku je vhodné suplementovat 💊

Pokud máte vitamínu nedostatek, nebo je chřipkové období nebo jste už dokonce něco chytili, je vhodné vitamín C nějak doplnit. Ale pozor - rozhodně si nekupujte v lékárně běžnou škatulku s vitamínem C nebo dokonce nějaké šumivé tablety! Pokud chcete svému tělu opravdu prospět, potřebujete tzv. lipozomální variantu. Nebudu zabíhat do podrobností, zájemci nechť si vše dohledají na níže uvedených odkazech. Ale velmi stručně řečeno - běžného vitamínu C vstřebáte cca 7-8 %, a toho lipozomálního cca 85-95 %. Takže více než 10x více. Proto se nebojte koupit relativně "drahý" místo relativně "levného". On ten drahý je totiž v důsledku mnohem levnější než ten levný. 😉 Běžný vitamín totiž stojí 200 Kč, lipozomální 800 Kč, tedy je jen zdánlivě 4x dražší, reálně je vlastně více než 2x levnější...

Já už několik měsíců (v době vydání tohoto článku) užívám lipozomální variantu, aniž bych to z počátku věděl. Když jsem pak shlédnul a několikrát si poslechl povídání s PharmDr. Lucie Kotlářovou, došlo mi, jak skvělou věc pro sebe vlastně dělám. Měl jsem parádní produkt od BrainMax, pak jsem si objednal LIPO C ASKOR FORTE, především z důvodu, že obsahuje testovací proužky, které nejsou v jiných doplňcích dostupné. Cena u obou výrobců/dodavatelů je cca 500-600 za 60 tobolek (500 mg), ale najdete i za cca 400 třeba u Pilulka.cz. Neumím jednotlivé produkty porovnat, to už nechávám na vás.

Bohužel nevím, jak jsem na tom byl někdy v létě 2022, kdy jsem céčko ještě nebral, ale v listopadu 2022, jsem měl naprosto skvělé výsledky. Ostatně to je třeba si též uvědomit - užívání doplňku se projeví až po řadě měsíců a bez nějakého testu si ani nemusíte uvědomit, zda jste na tom lépe či nikoliv.

Jak užívám vitamín C ⏰

S ohledem na další suplementy jsem nakonec dospěl k užívání denně, ráno, 1-2 tobolky (500 mg) nalačno a včetně dostatečného zapití obyčejnou vodou. Pokud jsem to ještě nezmínil, tak vitamín C je rozpustný ve vodě, což je důležité vědět. Někde se uvádí třeba jednu tobolku ráno, druhou večer, případně celkem 3, pokud už bojujete s nemocí.

Zdroje:

🏠 Zpět na úvodní povídání...