14.01.2023, Vladimír Klaus, navštíveno 1150x

Osobní rozvoj
Zdraví

Vitamín D je zásadní látkou pro obranyschopnost organismu i pohybový aparát. Jen málokterý vitamín dokáže dát tělu tolik jako právě „déčko“. Všechno se ale musí dělat s mírou. Když do sebe dostanete příliš vitaminu D, můžete trpět nevolností, zvracením i závratěmi. Kromě výše zmíněného se postará i o pevnost vašich kostí a zubů a dokáže zmírnit také riziko roztroušené sklerózy. Hladina vitamínu D se zjišťuje z krve, na což se v nejbližší době chystám.

Vitamín D - suplementujte, ale určitě kombinujte vitamín D3 s vitamínem K2

Upozornění: Nemám žádné lékařské ani farmaceutické vzdělání, informace zde uvedené jsou čerpány z níže uvedených zdrojů, případně z vlastních zkušeností. Pokud se rozhodnete jakoukoliv informaci využít, konzultujte to prosím nejprve se svým lékařem či lékárníkem. Nemám žádné spojení na výrobce ani finanční výhody týkající se uvedených produktů.

14 příznaků nedostatku vitamínu D 😒

Obecně je těžké určit, zda jsou uvedené problémy způsobené nedostatkem D nebo něčím jiným, ale řada výzkumů tyto příznaky potvrzuje.

 • Bolavé svaly
 • Bolestivé kosti - měknutí kostí, nedostatečná obnova,… => osteoporóza (řídnutí kostí, snížení hustoty kostí)
 • Únava
 • Snížená odolnost, vytrvalost
 • Špatná nálada až deprese (málo serotoninu a dopaminu) - proto se to zvyšuje v zimě, kdy je málo Slunce a o to víc se musí suplementovat. Nebo delší trávení času "doma", případně venku s velmi zakrytým tělem
 • Špatné spaní
 • Zpocená hlava (když zbytek těla zpocený není)
 • Ztráta vlasů
 • Špatné hojení ran, větší jizvy…
 • Závratě, točení hlavy (souvisí s vápníkem v uchu, dělají se krystalky, které se uvolňují)
 • Problémy se srdcem a vyšší krevní tlak
 • Nadměrná hmotnost, protože horší spalování a horší přeměna D na využitelnou formu. A při větší tukové zásobě je i vyšší potřeba D, možná až 3x
 • Opakující se infekce a chronická onemocnění, protože horší imunita
 • Snížené kognitivní funkce => demence; vitamín D pomáhá zachovat nervové funkce

Problém je, že lidské tělo si vitamín D neumí samo vyrobit – 90 procent ho získáváme ze slunečních paprsků. Druhým způsobem, jak „déčko“ tělu dodat, je samozřejmě skrze stravu. V prvé řadě zařaďte do svého jídelníčku vejce. Žloutek ho totiž obsahuje skutečně hodně. Jedno vajíčko k snídani je navíc moc dobré a určitě vás neubude, když si na něj zvyknete.

Nedostatek slunečních paprsků u západní vyspělé populace (až 60 %) souvisí s depresemi, úzkostí, špatným stavem kostí, zhoršenou imunitou či narušenou hormonální rovnováhou.

Vitamín D prospívá i srdci, protože snižuje riziko hypertenze a infarktu. Pozitivně působí při nemocech, jako je třeba cukrovka, revmatoidní artritida, osteoporóza či různé střevní záněty. V jedné metaanalýze z roku 2022 bylo uvedeno, že u lidí, kteří mají prediabetes (je porušena glukózová tolerance), denní užívání vitamínu D v dávkách 4000 UI vede ke zlepšení glukózové tolerance a k rozvoji cukrovky tak vůbec nemusí dojít.

Vynikající volbou jsou také ryby a plody moře (nejlépe krevety), které by se na vašem talíři měly objevovat nejméně dvakrát týdně. Přitom je lepší vybrat si ty tučnější, jako jsou třeba úhoř, losos, tuňák (klidně i v konzervě) nebo pstruh. Nenápadným a přitom velmi vhodným zdrojem vitaminu D jsou sledi nebo sardinky.

Zatracované sádlo se teď nyní přesouvá na seznam zdravých potravin – a to právě díky vysokému obsahu vitaminu D. Podobné je to také se slaninou, hovězími játry anebo obyčejným pomerančovým džusem.

Užívání D, aby bylo užitečné, spotřebovává také hořčík, kterého máme zpravidla také málo, a pak je vše horší - ještě více úbytku hořčíku a/nebo špatná využitelnost D => malý nebo žádný efekt nebo dokonce zhoršení stavu.

V každém případě je nutné užívat vitamín D s vitamínem K, aby se vám déčko neukládalo v cévách. Proto volte vždy přípravek, který obsahuje oba vitamíny.

Při nedostatku je vhodné suplementovat 💊

Jak zjistit nedostatek vitamínu D je poměrně obtížné. Zatím zřejmě neexistuje možnost si toto zjistit v domácích podmínkách, a proto budete nuceni požadovat testy na svém obvodním lékaři nebo si je nějak zařídit z vlastních prostředků. Já osobně zatím nemám zdání, jak na tom jsem a je to jedna z věcí, ke kterým se chystám a pak tento článek doplním. Zjištění není nákladné, cena je okolo 450 Kč, takže neváhejte, je to vážně důležité.

Jak užívám vitamíny D3/K2 ⏰

Pokud mám k obědu něco tučnějšího, zařadím i tento vitamín. Bohužel je zde rozpor mezi maximální doporučenou dávkou a reálným nedostatkem v našich končinách. Volím kompromis, takže i v případě suplementu, který obsahuje 5000 UI, které bych měl dle obsahu užívat 1x týdně, volím 2-3x týdně.

Výsledky testů 🧪

U krevních testů najdete vitamín D v sekci "Kostní soubor", pod názvem S_25-OH vitamin D total, případně to můžete najít pod názvem 25-hydroxyvitamin D. U mě je vidět, jak zabírá suplementace. Do listopadu 2022 jsem vitamín užíval občas a v malých dávkách, pak jsem to navýšil a přešel na kvalitnější. Optimální koncentrace jsou v rozsahu 75-150 (v mé zprávě je dokonce 75-250).

 • Listopad 2022: 108,5 nm/L
 • Leden 2023: 120,5 nm/L
 • Březen 2024: 124,7 nm/L

Občas můžete vidět údaj v jednotkách ng/ml, který se vypočítá tak, že hodnotu vydělíte 2,5, takže u mě to dává 43,2 - 49,8. S ohledem na to, že se nevystavuji Slunci, mám světlou pleť, ze stravy toho asi moc nepoberu a testy probíhaly v zimním období, musím z toho učinit jediný závěr - suplementaci mohu určitě doporučit. 👍

Zdroje:

🏠 Zpět na úvodní povídání...