01.08.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 2817x

Knihy
Osobní rozvoj

Umění vítězit, Phil KnightKniha probírá cca 20 let života tohoto nesmírně zajímavého člověka, jeho spolupracovníků, obchodních partnerů, obsahuje i ale řadu neotřelých postřehů, úsměvných historek, hlášek, citátů, ale pochopitelně i nepříjemností a složitých situací, které si nejspíš nikdo z nás nedovede vůbec představit.

Je krásně vidět, jak začal opravdu od nuly, spoustu let žil v dluzích, ale budoval něco, čemu věřil. Žádné dotace, žádné nesmyslné obezličky. Tvrdá práce, velmi schopní (i když někteří šílení) kolegové, resp. spoluzakladatelé, zajímavé kontakty hlavně do sportovní branže, obrovský tah na branku. Snad neprozradím mnoho, když řeknu, že na samém začátku za vším stála jistá školní práce o obuvi, po pár letech následovaná cestou do Japonska.

Ostatně Japonsko sehrálo obrovskou roli skoro ve všem, co s NIKE souvisí. A protože byla 60tá léta, chvíli po válce, nebylo to jednoduché. Složité vyjednávání s Japonci, se kterými je (bylo) obchodování velmi těžké a často se řídilo jinými pravidly, než na jaká jsme zvyklí. Nedodržování termínů a slibů, opakované lety a jednání, postupné získávání větších smluv na větší část Ameriky, ale i právní bitvy, boj s konkurencí, bankami a bohužel i americkou vládou či nepřízní osudu.

Na pozadí celého příběhu je vidět neustálý růst firmy s nabývajícím vlivem, známostí značky. Velkou roli hrála také manželka, děti a celkově rodinné zázemí, které je v knize nenásilně propojeno s hlavním motivem. Co vás ale zaručeně rozseká je poslední kapitola, nazvaná Noc. Přeskočíte v čase až skoro do současnosti a... ale to už si přečtěte sami. A tuhle knihu si kupte, jednou za čas stojí za opětovné přečtení, pokud budete mít pocit, že nic neběží, jak by mělo.

P.S. Zcela určitě si zkuste také něco najít o soupeření firem Adidas a Puma, které založili bratři Adolf a Rudolf Dasslerovi. Krásně to dokreslí příběh popisovaný v této knize.