17.07.2014, Vladimír Klaus, navštíveno 7824x

Grafika
Photoshop

Je léto a jistě všichni máte spoustu fotografií. A možná si některé z nich chcete nechat vytisknout. Aby to ale dopadlo dobře, je třeba udělat pár nezbytných kroků.

Originální obrázek ze širokoúhlého objektivu Nokia Lumia 1020 může vypadat třeba takto.

1) Udělejte ořez, tak aby bylo to hlavní opravdu dobře vidět a ideálně bylo ve zlatém řezu. Předpokládám (a i později s tím počítám), že poměr stran fotografie, kterou budete tisknout, je 3x2, proto můžete pro ořez použít třeba nástroj Rectangular Marquee Tool (M) s tímto nastavením:

Výsledný obrázek pak vypadá třeba takto

2) Nyní můžete trochu vylepši expozici, upravit úrovně (Ctrl+L) nebo křivky (Ctrl+M). Pokud to fotka nepotřebuje, můžete tento krok přeskočit, já jsem to v tomto případě přeci jen trochu vylepšil.

3) Nyní máte fotografii připravenou a je třeba ji uložit ve správném rozlišení, ale také přiměřeně doostřenou. Na to vše byla připravena akce Foto 10x15, kterou najdete v souboru VKfotoAkce.zip. Až si tyto akce nahrajete do Photoshopu, bude možné akci spustit pouhým stisknutím klávesy F4.

Co se stane? Několik věcí:

  • fotka se zmenší na rozměr cca 15x10 cm, při 300 DPI
  • přiměřeně se doostří (s ohledem na tisk)
  • uloží se pod aktuálním název a zavře

Fotografie bude o trochu větší, přesněji 15,5 x 10,3. Je to z důvodu, že ve většině labů chtějí přidat malý přesah, aby při ořezu (nebývá přesný) nebyly okolo fotky bílé pruhy.

Výsledná fotka (na obrazovce může působit přeostřeně, ale pro tisk je to ideální)

Malý tip na závěr

Většina obyčejných foťáků, kompaktů nebo mobilů, které disponují širokoúhlým objektivem, vytváří snímky, které jsou v krajních částech (trochu) rozmazané. Prostě nemají tak kvalitní optiku, jakou je možné dát do pořádných objektivů k zrcadlovkám. Využijte toho při ořezu a těchto neostrých okrajů se při ořezu (částečně) zbavte.