9. 11. 2019, Vladimír Klaus, navštíveno 3231x

Knihy
Osobní rozvoj
Zdraví

Proč spíme, Matthew Walker, obr. 1

Výborná, čtivá a velmi přínosná kniha o spánku, díky které začnete měnit své návyky, uvažovat o změně životního stylu a spánku především. Je neuvěřitelné, že na téměř 400 stranách se dá popisovat pouhý spánek, ale autor se tématem zabývá přes 20 let, uvádí velké množství studií, vše ukazuje na praktických příkladech a uvádí řadu doporučení či situací k zamyšlení.

Skvěle a detailně jsou rozebrány spánkové fáze, tedy od hlubokého, přes lehký až k REM fázi, včetně vysvětlení jejich důležitosti. Pokud máte nějakou nositelnou elektroniku, doporučuji toto vyzkoušet na sobě, prohlédnout si výsledky a případně udělat potřebné změny.

Proč spíme, Matthew Walker, obr. 2

Autor se důkladně zabývá také kávou, alkoholem, jet lagem, změnou zimního/letního času, příliš brzkým vstáváním do školy či práce, teplotou ložnice, nesmyslným používáním LED světel, špatným osvětlením atd. Ovšem dotkne se i velmi zajímavých témat, jako proč sníme, zda je možné sny číst a následně vysvětlit, jak se spánkem řeší traumata, ale i jaké existují spánkové poruchy jako např. nespavost nebo narkolepsie.

Velmi výrazně varuje před nedostatkem spánku, protože dopady mohou být a často také jsou až děsivé. Čas, kdy spíme, dává našemu organizmu možnost zásadně zregenerovat tělo, mysl, ale třeba si i vytřídit a upevnit paměť.

Spíte-li v noci méně než 6-7 hodin, ničíte svůj imunitní systém, což vede k mnohem vyššímu riziku vzniku různých onemocnění.

Je to další kniha, kterou rozhodně doporučuji k přečtení nebo spíše ke koupi, a především k podělení se o nabyté informace s vašimi blízkými, rodinou, přáteli. A hlavně! Vůbec neberte prášky na spaní a raději vyzkoušejte jiné způsoby, jak si spánek zlepšit bez použití výrobků farmaceutických firem, kterým jde, jak jinak, především o astronomické zisky.

Zajímavosti: