01.10.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 4284x

Hardware

Před nedávnem jsem usoudil, že je třeba aktualizovat (vynikající) tichou a nízkozdvihovou klávesnici Logitech UltraX Premium Keyboard, kterou používám už více než 10 let, ale už je přeci jen asi na samé hranici životnosti. A pokud by jednoho dne odkráčela do věčných lovišť, tak by to byl docela problém... Jsem zvyklý na jisté (standardní) rozložení kláves, příjemný zdvih, relativní tichost.

Klávesnice a myš Logitech Wireless Combo MK540 CZ+SK, obr. 1

Takže bylo třeba najít nástupce, který mi poskytne stejný nebo alespoň podobný komfort. Bohužel Logitech v posledních letech adekvátního nástupce nenabízel, na což si stěžovala i řada spokojených uživatelů již zmíněné klávesnice. Zkoušel jsem i předchůdce Logitech MK 520, ale to byla opravdu hrůza. Zasekávací tlačítka a docela nepohodlné psaní - zřejmě díky ne zrovna úplně ideálnímu tvaru a konstrukci tlačítek.

Klávesnice a myš Logitech Wireless Combo MK540 CZ+SK, obr. 2

Proto mě velmi potěšila existence nástupce, navíc docela dobře hodnoceného. Jde o bezdrátový set klávesnice a myši Logitech MK 540. A i když cena nebyla zrovna nejnižší, risknul jsem to.

Klávesnice a myš Logitech Wireless Combo MK540 CZ+SK, obr. 3

Klávesnice je velmi příjemná i tichá, stejně tak i myš. Jenže po cca 14 dnech používání jsem dospěl k tomu, že klávesnice/myš nefungují zase tak moc dobře. Zasekávání myši i klávesnice, občas vygenerování více písmen také nebylo zrovna to, po čem jsem toužil. Zda je na vině nestíhající nano přijímač nebo jeho poloha se mi nechtělo zkoumat. Má mít dosah až 10 m a já ho mám asi tak 1 m (i když pod stolem), takže to se moc okecat nedá...

První, co mě napadlo, bylo nahradit myš svojí předchozí (a využívající jiný receiver) Logitech M185 a zdá se, že to byla trefa do černého. Od té doby myš funguje tak, jako dřív (bez záseků) a klávesnice také vše stíhá, negeneruje více stejných znaků, ani se nezasekává. Moje stará myš je navíc menší, takže pro mě i pohodlnější.

Ještě poznámka stranou - poslední dobou je zřejmě nějaká "zelená" móda dělat myši, které se po několika minutách uspávají, aby šetřily baterii. To je sice možná záslužný čin, ale pokud pro jejich probuzení musím použít tlačítko (ne jen s myší pohnout), tak je to tak neuvěřitelně otravné, že kdo nezažil, nepochopí. Moje stará myš tuto vychytávku naštěstí nemá a i myš z uvedeného setu tímto netrpí. Zřejmě se uspává, ale stačí s ní pohnout. A totéž platí o klávesnici - opět stačí použít jakoukoliv klávesu a vše ihned funguje. Některé předchozí měly problém s tím, že "spolkly" první klávesu po probuzení, což zde opravdu není. A to jsem ani neinstaloval žádný speciální ovladač, kterým se dají "programovat" některá tlačítka.