22. 10. 2018, Vladimír Klaus, navštíveno 4483x

Grafika
Photoshop

Určitě se vám už stalo, že jste pracovali třeba na stejně velkých bannerech a pak jste je všechny potřebovali uložit. Takže zapínat jednotlivé vrstvy, ukládat, volit název, potvrdit, změnit viditelnost vrstev atd. Zkrátka spousta otravné práce.

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory

U mě to vypadalo nějak takto:

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory, obr. 1

Layers to Files

Naštěstí existuje moc šikovná funkce "Layers to Files" a najdete ji zde:

File → Export → Layers to Files

Vyberete si složku (pozor, musí existovat, Photoshop ji neumí vytvořit :-\), nastavíte pár parametrů, včetně typu a kvality výsledných obrázků a spustíte.

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory, obr. 2

Photoshop vypne viditelnost všech vrstev a pak jednu po druhé zapíná a exportuje. Název souboru se skládá ze základu, přidá se číslování a ještě doplní název vrstvy, tedy např.:

  • Bannery2018_0013_DSC_0584.jpg
  • Bannery2018_0012_DSC_0764.jpg
  • Bannery2018_0011_DSC_0770.jpg
  • Bannery2018_0010_DSC_0772.jpg
  • Bannery2018_0009_DSC_0781.jpg

V jednoduchosti je síla, ale i trochu problém - je to vždy jedna vrstva po druhé. Nepomáhá sloučení do skupiny, prolinkování ani "clipping mask". Nezbývá než "více souvisejících vrstev" vždy sloučit do jedné a pak spustit tuto funkci.

A jsou tedy nějaké další možnosti? Je jich řada, ale každá další metoda má opět svá pro a proti.

Export As

Někdy se může hodit jistá alternativa výše uvedeného postupu, kdy jednak potřebujete vyexportovat jen některé vrstvy a zároveň mít možnost nastavit jim další parametry - jako je zmenšení, více rozměrů najednou (!!!), typ resamplingu, ale třeba i samostatně formát každé vrstvy včetně kvality. Zde vidíte, že první vrstva bude JPG a ostatní PNG.

Vyberete tedy příslušné vrstvy a pak:

File → Export → Export As

Dodatek z 18. 6. 2019: Buď mají ve Photoshopu chybu nebo je to záměr, ale pokud chcete exportovat postupně všechny vrstvy, musíte je opravdu vybrat, ale pak použít kontextové menu a tam vybrat Export As..., jinak se bude exportovat celý soubor (všechny vrstvy) najednou.

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory, obr. 3

Layer Comps

Tak předně - co to jsou "Layer Comps", tedy "Kompozice vrstev"? Zkrátka si uložíte aktuálně zobrazené vrstvy, včetně jejich pozic jako "kompozice 1". Pak vrstvy přeházíte, posunete, zapnete či vypnete a uložíte jako "kompozice 2". A tak dále. Takže takto si můžete připravit sadu docela komplikovaných situací, které pak můžete jednoduše vyexportovat. Může se to hodit i ve velmi zjednodušeném případě, kdy máte třeba společné pozadí a k němu zapínáte sadu nějakých objektů v popředí.

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory, obr. 4

Pak už jednoduše použijete příkaz z menu Export

File → Export → Layer Comps To Files…

Dialog je hodně podobný tomu, který jsme používali na začátku.

Jak vyexportovat vrstvy z Photoshopu jako samostatné soubory, obr. 5

Image Assets

Tato možnost se sem úplně nehodí a bude proto rozebrána v samostatném článku. Nicméně i zde se jedná o "chytrý" export vrstev do externích souborů... Funkci je třeba zapnout takto:

File → Generate → Image Assets

A pak se při práci s vrstvami postupuje jistým způsobem, díky kterému se automaticky při práci ukládají jednotlivé vrstvy do souborů...

Speciální skripty

No a také se dá na webu najít řada skriptů, které vylepšují aktuální chování Photoshopu nebo ho i zcela zásadně mění. Jsou to soubory *.jsx a obsahují řadu velmi zajímavých věcí nejen k přímému použití, ale i ke studiu, jak Photoshop programovat pomocí JavaScriptu.

Tady je třeba hodně hledat a zkoušet (viz i Zdroje níže). Některé starší skripty nejsou kompatibilní s novými verzemi Photoshopu, jiné zase nefungují, tak jak bych si představoval nebo nenabízí nic nového.

Zdroje: