9. 3. 2021, Vladimír Klaus, navštíveno 2662x

MS Excel
MS Office

Microsoft Excel má jednu neuvěřitelně hloupou vlastnost - při vkládání dat ze schránky automaticky analyzuje data a snaží se je převést na co nejlepší formát, resp. datový typ. To samo o sobě může pomoci, ale ta základní hloupost spočívá v tom, že tuto "inteligenci" nejde vypnout/ovlivnit.

Tento obrázek ukazuje jen některé dopady - špatná interpretace dat, špatné zarovnání, často vidíte i údaje převedené na datumy apod. Přitom často jde uživatelům jen o zkopírování čistých dat do tabulky bez jakýchkoli dalších vylepšení.

Jak vložit data do Excelu, aniž by došlo k automatické změně formátu a typu dat, obr. 1

Nefunguje funkce "Vložit jinak" a i většina dalších postupů nevede ke kýženému výsledku. Excel tvrdošíjně konvertuje formát dle svého uvážení.

Nakonec se mi podařilo nalézt velice jednoduchý postup, který opravdu funguje. Hlavní problém, který Excel navádí k výše uvedenému chování je totiž výchozí nastavení formátu buněk - Obecný.

Jak vložit data do Excelu, aniž by došlo k automatické změně formátu a typu dat, obr. 2

Proto je třeba nejprve dané oblasti nastavit formát na "Text" a teprve poté vložit data.

Jak vložit data do Excelu, aniž by došlo k automatické změně formátu a typu dat, obr. 3

Pochopitelně některé buňky tímto zase "znehodnotíte", protože s nimi třeba chcete pracovat jako s čísly a to teď není možné. Ale nic vám nebrání nastavit formát na "Text" jen tam, kde to je třeba.

Zdroje: