30. 6. 2022, Vladimír Klaus, navštíveno 1818x

MS Excel
MS Office

Pokud programujete a chcete pracovat s Excelem (obecně se SpreadSheetem), tak podobně jako se odkazujete na čísla řádek, tak je třeba se také odkazovat na čísla sloupců. Jenže kde je vzít, že? A i když neprogramujete, tak by bylo jednodušší říci, že údaj je v 29. sloupci, než ve sloupci AC. A co takový sloupec XEQ? Ale co s tím, když autoři MS Excelu se rozhodli číslovat sloupce pomocí písmen?

Některé věci bývají extrémně jednoduché, jen je musí člověk znát 🙂 Zatímco číslo řádky je z principu vidět a není problém se na něj odkázat, u čísla sloupce to je horší...

Malá pomůcka

Nejprve se spokojíme s malou pomůckou a tou je souvislé označení řady buněk. Pokud začnete označovat buňky od prvního sloupce, pak v hintu bude zobrazené i číslo sloupce.

Pomocné řešení

Mnohem lepší je doplnění řádky se speciální funkcí, která vrací právě číslo sloupce. Pokud vám to nevadí z estetického nebo jiného hlediska, lze toto více než doporučit.

=SLOUPEC()

Univerzální řešení

A na závěr zcela obecné, univerzální řešení, které bude aplikováno na všechny soubory, aniž byste do nich museli zasahovat. Zkrátka v Nastavení změníte zobrazování styl odkazů na R1C1.

Tato změna ovšem zasáhne do všech částí Excelu a na buňky se nyní odkazuje opravdu přes čísla řádek/sloupců, viz R1C29, místo dříve uvedeného AC1.

Zdroje: