16.10.2017, Vladimír Klaus, navštíveno 5751x

Knihy
Osobní rozvoj

Robert Vlach - Na volné nozeKnihu jsem si koupil vlastně jen ze zájmu, zda se dá něco nového o podnikání vůbec ještě napsat. Nečekal jsem nic zvláštního neb podobných knih jsou desítky, ale tato mi vyrazila dech. Totálně! Pravda, začátek je trochu pomalejší a na hlavní nosné téma jde autor docela zeširoka. Ale pokud vydržíte prvních 90 stran, začne velká jízda. 

Opravdu hutný titul (750 stran) rozebírá podnikání, nebo spíše živnostničení, opravdu do detailu a ze všech možných úhlů pohledu. Od úplných základů a možných vstupů do podnikání, přes postupnou profesionalizaci, vzdělávání, řešení podnikatelských záměrů, vhodnou spolupráci s ostatními profesionály, ale především tak zásadní věci, jako je cenotvorba, příprava projektu, včetně smluv, hlídání financí. A nezapomíná se ani na rozbor toho, zda potřebujete sociální sítě, web, marketing apod. A pokud ano, jak na to a že rozhodně není dobré se inspirovat u (velkých) firem, které naprostou většinu záležitostí řeší zcela jinak než lidi na volné noze. Stranou nezůstaly ani zdánlivě nesouvisející oblasti, jako jsou péče o zdraví, pojištění, investice...

Kniha je velmi čtivá a je vidět, že autor má opravdu bohaté zkušenosti, podložené řadou praktických postřehů, včetně z toho plynoucích doporučení či varování. Žádné zbytečné plkání, teoretizování nebo domněnkologie. Navíc spousta odkazů na další knihy, články, weby.

Samozřejmě v knize najdete i části, které vám nic neříkají, nechcete je dělat či s nimi dokonce nesouhlasíte, ale to vůbec nevadí. V žádném případě vám je autor nevnucuje, naopak se u všeho snaží vystihnout jak pozitivní stránky, tak i zápory.

Knihu "Na volné noze" považuji za jednoznačně to nejlepší, co u nás – pro nás volnonožce – kdy vyšlo. Čtení mě pohltilo tak, že jsem si ani nestačil dělat poznámky, a budu si ji muset přečíst znovu a ty desítky zajímavých postřehů, tipů i rad zaznamenat, a hlavně převést do praxe. Zatím mám knihu stále položenou na pracovním stole a občas do ní pro inspiraci nahlížím... A funguje to!