10.12.2021, Vladimír Klaus, navštíveno 1266x

Finance
Kalkulačky
MS Excel

Důvodů k psaní těchto článků s finanční tématikou, je celá řada. Vysoká inflace na konci roku 2021, tím pádem i větší znehodnocování peněz, velmi špatná finanční gramotnost naprosté většiny obyvatel ČR, zvyšující se zájem o Bitcoin, investice, pokroucený trh s nemovitostmi, potřeba zajištění se na důchod, skvělá propagace, kterou dělá Radovan Vávra, a v neposlední řadě také již konečně pořízení reálné finanční kalkulačky (emulátory či aplikace jsou fajn, ale není to ono).

Zlepšujeme finanční dovednosti pomocí Excelu a finanční kalkulačky - 01. Úvod, obr. 1

Rozhodně zde nečekejte jakékoliv investiční rady, tipy na dobré akcie či zda je lepší Bitcoin než zlato! V řadě věcí se neorientuji, ale hlavně - viz následující upozornění, které bude uvedeno v každém článku:

Upozornění: Nejsem investiční ani finanční poradce a všechny zde uvedené informace mají pouze jediný účel - vzdělávat a na konkrétních příkladech ukazovat možnosti finančních kalkulaček, výpočtů v MS Excelu apod. Nejedná se o investiční poradenství!

Co budete ke zvládnutí potřebovat:

  • kalkulačku, ideálně finanční
  • MS Excel se znalostí zadávat vzorečky
  • schopnost odhadnout výsledek

Možná vás zarazí ten poslední tučný bod. Ale je to přesně tak - tuto radu mi dal jeden velmi chytrý člověk, když mi bylo asi 13 a začal jsem koketovat s kalkulačkami. Řada lidí se bohužel spoléhá na to, co mu kalkulačka či jiný výpočetní prostředek ukáže, a nepřemýšlí nad tím, zda je to možné.

Celý život mě provází kalkulačky a mám jich celou řadu. Té nejstarší (SHARP EL-514) už bude skoro 40 let, přesto stále funguje! Rozhodně nepotřebujete příliš drahou nebo dokonce programovatelnou. Na druhou stranu ale finanční kalkulačka bude téměř nezbytná (alespoň v podobě mobilní nebo webové aplikace, viz dále). Tu, kterou zde budu používat - HP 12c Platinum - najdete třeba na Alza.cz.

Zlepšujeme finanční dovednosti pomocí Excelu a finanční kalkulačky - 01. Úvod, obr. 2

Při používání Excelu budu vycházet z české verze, ale budu se vždy snažit vše doplnit i odpovídajícími anglickými názvy funkcí, a to především z prostého důvodu - pokud budete hledat další informace, téměř jistě budou v angličtině a s anglickým Excelem. Kromě toho řada anglických názvů funkcí odpovídá tlačítkům na kalkulačce.

Zlepšujeme finanční dovednosti pomocí Excelu a finanční kalkulačky - 01. Úvod, obr. 3

Často se v článcích pokusím hodně zjednodušeně vysvětlit některé pojmy, zvláště pak takové, které můžete znát jen pod cizími názvy nebo netušíte, že více různých pojmů znamená totéž. K tomu bude sloužit slovníček:

RPN = Reverse Polish Notation = reverzní polská notace = obrácená polská logika = Postfixová notace
Slouží k jinému zápisu čísel a operací, především na finančních kalkulačkách, kdy se nejprve píšou čísla a až pak operace. Pro sečtení 7 a 5 tedy zadáváte "7" "Enter" "5" "+"

Pro velké zjednodušení (pořizování kvalitních fotografií je náročné) zde budu místo reálné kalkulačky používat screenshoty z webového emulátoru HP-12c Platinum.

Zlepšujeme finanční dovednosti pomocí Excelu a finanční kalkulačky - 01. Úvod, obr. 4

V příštím dílu se můžete těšit na velmi zásadní a často nepochopené téma, jakým je složený úrok.

Zdroje: