20. 8. 2014, Vladimír Klaus, navštíveno 4428x

Windows Phone

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 1

Před nedávnem jsem si pořídil do Windows Phone aplikaci Star Chart. Díky ní se můžete dívat na oblohu a pozorovat hvězdy i planety, které máte přímo před sebou, resp. na které míříte mobilem. Za pomoci GPS byste totiž měli na displeji vidět přesně totéž, co na obloze.

Protože dnes ráno, krátce po 4. hodině, byla konečně naprosto jasná obloha, mohl jsem aplikaci vyzkoušet. A musím říci, že to je opravdu nádhera.

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 2

Když si k pozorování oblohy vezmete ještě dalekohled, foťák, stativ, přidáte horké kafe, dá se v 10 stupních na balkoně vydržet skoro hodinu.

Aplikace má řadu nastavení, můžete si zapínat názvy, popisky, souhvězdí, „atmosféru“ a umí o hvězdách, planetách i dalších objektech zobrazit další informace. A to buď přímo na obloze nebo pomocí hledání či listování v Messierově katalogu.

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 3

Po chvíli zkoumání oblohy můžete narazit třeba na úžasné Plejády, které jsou vzdálené 380 (a více) světelných let. Je zvláštní pozorovat hvězdy, jejichž světlo se k nám vydalo v době baroka nebo třicetileté války.

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 4

Pokud jste si všimli, na druhém obrázku tohoto článku byla Venuše a Jupiter ještě pod obzorem. Stačila necelá půlhodina a na východní obloze se objevily jako velké nepřehlédnutelné zářící objekty. Východ Slunce navíc vytvořil na obloze perfektní barevné spektrum.

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 5

A takto to vypadalo v aplikaci, kdy už Slunce začalo ovlivňovat zbarvení oblohy.

Venuše a Jupiter nad obzorem, obrázek 6

Aplikaci i pozorování noční oblohy tak mohu vřele doporučit.