16. 5. 2023, Vladimír Klaus, navštíveno 914x

Informace

Nedávno jsem dostal docela specifické zadání - připravit několik map, které od zadaných pozic (měst) budou ukazovat okruh ve vzdálenosti 80 km. Naivně jsem si myslel, že mapy.cz nebo Google mapy tohle umí v základu. Ne, neumí.

Naštěstí nejsem první a zřejmě ani poslední, kdo něco podobného potřebuje, takže jsem nakonec našel řadu velmi inspirativních zdrojů. Nakonec jsem použil dva, jejichž použití ukážu v následujících kapitolách.

CalcMaps

Na této stránce zadáte třeba název města a pak si mapu trochu oddálíte... což je sice fajn, pro ujištění, že jste na potřebném místě, ale nedělejte to. Další krok pak bude vycházet ze špatného místa.

Nyní budete chtít zadat poloměr z rozbalovacího seznamu "Radius KM". Což je sice možné, ale kružnice bohužel často nakreslí mimo původní bod, protože jste si to oddálili. Když to neuděláte, je výsledek perfektní, v tomto případě 30km okruh od Liberce.

Výhodou i nevýhodou této stránky/zobrazení je to, že si nemůžete zobrazit plnou stránku. Tou výhodou je to, že vidíte mapu zjednodušenou, jen s významnějšími městy, což může někdy stačit nebo dokonce lépe vyhovovat.

GPS Visualizer

Pokud toužíte po více detailech a větší mapě, pak je toto správná volba. Nejprve si musíte zjistit GPS souřadnice daného místa, což je v případě Liberce 50.7671, 15.0562. Pak si zobrazíte tuto stránku a do pole "Or paste your data here:" vložíte následující:

name, circle_radius, latitude, longitude
Liberec, 30 km, 50.7671, 15.056

Daná část stránky pak může vypadat nějak takto.

Nyní klikněte na "Draw the map", a pokud není v zadaném textu chyba, dostanete výslednou mapu.

 A pokud klinete na "view", dostanete velké zobrazení, kde se můžete více přibližovat a získávat detaily.

Skvělé na tomto postupu je i to, že systém akceptuje i data včetně stupňů a dalších symbolů, jakou jsou třeba tyto pro Hradec Králové.

name, circle_radius, latitude, longitude
Hradec Králové, 15 km, 50.2092° N, 15.8327° E

Zdroje: