5. 1. 2017, Vladimír Klaus, navštíveno 1920x

Informace
Osobní rozvoj

V nedávném postu na Twitteru mě Jiří Rostecký nenápadně pobídnul k reportu za rok 2016. No dobrá tedy, možná nějaká drobná reflexe snad ničemu a nikomu neuškodí :-)

Během roku 2016 jsem napsal/publikoval 50+ článků na tomto webu. Byly to jak populárně odborné články o programování nebo focení, ale také recenze knížek, zkrátka cokoliv, co mě celým rokem provázelo. Publikování na tomto blogu předcházelo sloučení 3 webů do jednoho - tohoto blogu, který obsahuje v době psaní článku více než 280 článků a celkově 581 000 přečtení.

Přečetl jsem sice jen 10 knížek, ale také jsem nemusel přečíst žádnou, poflakovat se po nocích nebo koukat na seriály či diskutovat v hospodě o hloupostech :-). Knížky mám rád a bez nich by to vážně nešlo. Ať už je beru jako formu vzdělání nebo jen slouží k odpočinku. A jak plyne třeba z tohoto článku, nejsem v tom evidentně sám. :-D

Ohlédnutí za rokem 2016, obr. 1

Nemohu pominout zcela zásadní rozhovor, který se mnou vedl právě Jiří Rostecký a který pro mě hodně znamenal. Ne snad přímo pro získávání zakázek nebo jinou podobnou slávu, ale prostě jen proto, že jsem sám pro sebe překročil jakousi bariéru a odhodlal se k tomu. Navíc byl rozhovor jeden z nejsledovanějších za celý rok 2016 a skončil na 2. místě z 89 natočených. A to je fajn.

Ohlédnutí za rokem 2016, obr. 2

Fotoakcí také nebylo mnoho - jen 11, ale své jsem si již za 15 let odfotil, tak mohu snad trochu zvolnit, že? Mezi nimi je i skvělá dovolená v Českém Krumlově nebo 3 větší setkání, které jsem letos zorganizoval - s bývalými kolegy z LANGMasteru, se spolužáky po 40 letech a s bývalými kolegy z Anopressu. Všichni nebo alespoň většina sice žije na sociálních sítích, ale podobná setkávání jsou zcela unikátní a ničím virtuálním nahradit opravdu nejdou.

Ohlédnutí za rokem 2016, obr. 3

Pracovně mám na webu 12 nových projektů, ale reálné práce bylo mnohem více, především na aktualizaci stávajících projektů, z nichž některé vydaly za několik nových projektů. Také jsem, ostatně jako každý rok, investoval do SW a do HW, protože to je nutnost, pokud se chci udržet na špičce a dodávat moderní řešení. Jako nejúspěšnější projekt je jednoznačně desktopová aplikace spolu s webovou/mobilní pro IKEA dopravu - IKEA Sklad 2016, která se v závěru roku zásadně upravovala, aby ji bylo možné nasadit do dalších 2 měst.

Ohlédnutí za rokem 2016, obr. 4

To, co není vidět, je studium nových technologií a tvorba pilotních projektů, především v oblasti mobilních aplikací. Pro mě osobně je to velká priorita, ale hlavně ještě hodně práce. Různé platformy (Windows, Android, iOS), různá vývojová prostředí/nástroje (Xamarin, FireMonkey, Apache Cordova), různé technologie na pozadí, cloud služby atd. A to ani nemluvím o IoT.

Ohlédnutí za rokem 2016, obr. 5

Takže nezbývá než věřit, že rok 2017 bude stejně pestrý, zajímavý a nabitý řadou skvělých projektů, setkání a zkušeností. A totéž přeji i vám všem, kteří také nesedíte v koutě a makáte na sobě a svých snech!

Vladimír Klaus
5. 1. 2017