15.07.2013, Vladimír Klaus, navštíveno 3538x

Grafika
Photoshop

V první příručce jsem na této fotografii ukázal, jak se dají doostřením zdůraznit třeba oči, obočí, rty, zuby. Nicméně v tomto případě je problémem ještě strom, jehož struktura je docela výrazná a zbytečně ruší.

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

Použijeme Gaussian Blur a trochu ho rozostříme. Hlavní objekt vynikne, jako kdybychom použili delší ohnisko, případně více otevřeli clonu. Dosáhli bychom tak menší hloubky ostrosti.

Začneme kopií základní vrstvy (Ctrl+J), kterou následně rozostříme pomocí Gaussian Blur s poloměrem 2 px (obrázek je široký pouze 500 px, takže to stačí).

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

Nyní si zvolte nástroj Quick Selection Tool. Všimněte si nastavení tohoto nástroje v horní části. Je třeba, aby byl nástroj ve stavu „přidávání“ a měl nějaký rozumný poloměr – v našem případě je to 9.

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

Nyní tímto nástrojem „kreslete“ (se stále stisknutým levým tlačítkem myši) po postavě. Postupně zvětšujte výběr, až bude celá postava vybraná. Když nástroj omylem označí třeba kus stromu, tak přidržte klávesu Alt a kreslete v části, kterou ve výběru nechcete. Přidržením této klávesy se nástroj na chvíli přepne do režimu „odebírání“. Výsledek by měl vypadat nějak takto.

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

Nyní se stisknutou klávesou Alt klikněte na přidání masky. Tím, že držíte Alt, říkáte, že maska má být tam, kde je nyní výběr. Z aktuální rozostřené vrstvy tedy vymaskujete postavu, čímž bude vidět ostrá postava z původní vrstvy.

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

A zde je konečný výsledek.

Gaussian Blur - zvýraznění objektu

Pokud nejste spokojeni s okraji (problém bývá hlavně s vlasy), můžete dále masku upravovat. Stačí k tomu měkký štětec a kreslit do masky bílou (více částí bude rozostřeno) nebo černou (více částí bude ostrých). Také je možné výběr ještě před vytvoření masky rozmělnit.