16. 6. 2018, Vladimír Klaus, navštíveno 2176x

Knihy

Další z úžasných tlustých bichlí, kterou jsem si koupil jen proto, že jsem neměl co číst. Nejsem znalec ani obdivovatel Hvězdných válek, ale kniha o životě George Lucase je fantastická a doplňuje (mi) obraz o filmovém i hudebním světě, umělcích, Hollywoodu, včetně všech možných předností i podivných věcí.

Odjakživa měl vášeň pro motory, resp. auta, což ho na jednu stranu málem stálo i život, ale na druhou stranu zásadně ovlivnilo i pro jeho další tvorbu, kde auta či nějaké závody téměř nikdy nechybí. Tato šílená nehoda krátce před maturitou ho ale přiměla o sobě a o tom co chce dělat více přemýšlet a bez ní by se zřejmě filmař George Lucas vůbec nezrodil. 

Samozřejmě jednu z nejdůležitějších částí knihy tvoří Star Wars. Od problémů se scénářem, vyjednávání se studii, financování z vlastní kapsy, zajímavých castingů, na které se dostavili i později známí herci, založení vlastního trikového studia ILM atd.

Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že po přečtení (nebo již během) budete mít velkou touhu se podívat na řadu jeho filmů, jako Americké graffiti, THX 1138 nebo pochopitelně Star Wars či Indiana Jonese. Ostatně od počátečního soupeření (Čelisti vs. Star Wars) se nakonec velice rychle se Stevenem Spielbergem spojil a začali vytvářet skvělé zábavné filmy, tak charakteristické pro 80tá léta.

Velmi zajímavě (pokutou 25 000 dolarů) také přispěl k tomu, co dnes už považujeme za samozřejmost - film začíná příběhem a titulky jsou až na závěr. V tom se odráželo jeho pohrdání Hollywoodem a manažery obecně, což se vzhledem k praktikám některých nelze vůbec divit. A z toho plyne i další věc, za kterou má můj velký obdiv - v podstatě všechno si vždy financoval sám, z vlastní kapsy, ze zisku svých filmů, z prodeje reklamních předmětů apod.

V knize se také dozvíte, že se spojil s firmou Atari, čímž vstoupil na trh s počítačovými hrami, jak velký vliv měl na kvalitní zvuk v kinech jeho systém THX, jak to bylo s firmou Pixar a Stevem Jobsem, co má společného s Terminátorem 2, Jurským parkem a také třeba se studiem Disney. Je toho tam opravdu spousta.

George Lucas je v jistém smyslu podivín a šílenec, ale za to, jak změnil svojí neústupností filmový svět, si zaslouží obrovský respekt. A i proto přečtení tohoto neautorizovaného životopisu mohu jen doporučit.