23.06.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 1967x

Knihy
Osobní rozvoj

Inovátoři, Walter IsaacsonTato tlustá kniha je skvělým výletem do skoro celé historie počítačů. Odkazuje třeba až do roku 1843, kdy byl zřejmě stvořen první program (algoritmus) na generování Bernoulliových čísel, za nímž stála průkopnice tohoto oboru Ada Lovelace a po které byl i pojmenován programovací jazyk Ada. Nutno podotknout, že v těchto dobách šlo ještě o mechanické počítače nebo třeba automatizovaný tkalcovský stav. Programování tedy spočívalo v přepojování kabelů, nastavování přepínačů apod.

O necelých 100 let později přišel Alan Turing s něčím, pro co se následně vžilo označení jako Turingův stroj. Bylo to ale také období druhé světové války, jejíž potřeby velmi výrazně nastartovaly potřebu automatizovaných výpočtů ať už pro balistické dráhy nebo třeba řešení šifer. Takže ENIAC, Enigma apod.

Kniha je plná zajímavostí, jako že třeba John von Neumann uměl již jako dítě zpaměti dělit osmiciferná čísla nebo se naučil dvě stránky z telefonního seznamu a pak je uměl přítomným hostům odříkat. Ostatně podobně geniální byla i většina ostatních vynálezců a inovátorů probíraných v této knize. A moc zajímavá je také zmínka o úloze žen v tomto rozvíjejícím se oboru, ale to prozrazovat nebudu...

Dále se dozvíte o přechodu od elektronek, přes polovodiče až k tranzistoru, resp. tranzistorovému rádiu. Tedy jak důležité je masové využití nějaké technologie, ne jen technologie samotná. A to jsme už u kosmonautiky, potřeby Sputniku obsahovat malé úsporné elektronické součástky, totéž pak Apollo, i když tam už šlo o mikročipy.

Na scénu přichází INTEL, postupně vznikají videohry, společnost Atari, ale také se začíná projevovat potřeba počítače pospojovat. Velkým překvapením pak tedy je, že počátky internetu sahají do 70tých let minulého století. A opět tu hraje velkou roli vojenství, ale i akademický svět nebo dokonce hrozba jaderné války. Jak se blížíme k nedávným dobám, začnou dávat smysl pojmy jako TCP/IP, osobní počítač, myš, slavný procesor 8080, a pak už Gates, Allen, Jobs, Wozniak, Apple, IBM, MS-DOS, Windows nebo Linux.

Kniha je opravdu hodně podrobná a na více než 600 stranách dává nahlédnout do tohoto skvělého oboru, kterého je řada z nás nedílnou součástí již dlouhou řadu let. Jednoznačně doporučuji přečíst a celý tento obor řádně studovat. Dojde vám, co všechno ti úžasní lidé dokázali a pro nás udělali!

P. S. A jako doplněk k tématu doporučuji tento moc pěkný článek Programátorem po čtyřicítce.