20.07.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1622x

Hudba
Knihy

Fantastická a velmi vtipná kniha o hudbě ze všech možných pohledů, v souvislosti s matematikou, fyzikou, historií. Informace a zajímavosti jsou podány tak, že je snadno pobere člověk, který hudbě, ale třeba ani fyzice nebo vážné hudbě nerozumí.

Moc pěkně jsou vysvětlovány principy, na základě kterých různé nástroje nebo zařízení tvoří zvuk, tón či hluk, co vlastně určuje tón (hlasitost, trvání, barva a výška), jak se to má s decibely a vnímání hlasitosti obecně, no a nebo zda hrají klasické desky lépe či hůře než CD. Pokud vás zajímají stupnice, akordy, tóniny, harmonie, rozdíly dur a moll, chcete si naladit kytaru nebo byste rádi pochopili označování skladeb vážné hudby – žádný problém!

V textu nenajdete žádné vzorečky ani jiné složitosti, k řadě principů jsou ale doplněny jednoduché ilustrace nebo fotografie. Stejně tak vás autor příliš nezatěžuje notovými osnovami a notami.

Knihu bych doporučovat přečíst vícekrát a k tématům si dohledávat další zdroje. A úplně nejlepší je, když si pořídíte nějaký hudební nástroj (pro začátečníky jsou asi nejlepší klávesy) a začnete experimentovat sami.

Že jde opravdu o velmi zdařilou knihu napovídají recenze třeba na webu Databáze knih.