15.09.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 13337x

Hudba
Windows

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 1Některé přehrávače umí zobrazit během přehrávání obrázek, který načtou z audio souboru. Některým stačí, aby byl obrázek příslušného názvu jen ve složce, ve kterém je daný audio soubor a pak pro všechny nahrávky zobrazují stejný obrázek (alba). Takto fungují třeba COWON iAudio přehrávače. Do složky dáte obrázek s názvem cover.jpg a je hotovo.

Přesto není úplně od věci "vylepšit" jednotlivé soubory o obrázek alba. Samozřejmě někdy může být problém, pokud jde o nějakou kompilaci a chtěli byste mít u každé skladby obrázek původního alba, na kterém to vyšlo. My se ale zde zaměříme jen na tu jednodušší variantu - tedy kdy všem skladbám daného alba (složky) přiřadíme stejný obrázek.

Takže jak na to? Je to vlastně velmi jednoduché. Spusťte Media Player a přepněte se do Knihovny (Ctrl+1) - uvidíte stávající alba, včetně těch, která nemají přiřazen obrázek

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 2

Kromě toho, že album nemá obrázek, může se stát, že jednotlivé skladby budou dokonce rozděleny do více alb (s různým názvem). Pak je třeba přetáhnout "nežádoucí" album do toho správného a sloučit vše potřebné.

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 3

Teď už následuje konečně to přiřazení obrázku. Tedy přetáhněte (drag&drop) obrázek na album. Je třeba zvážit, jak velký obrázek je pro dané skladby (soubory) vhodný, aby třeba 2 MB skladby nenarostly na 10 MB, protože na ně přesunete 8MB obrázek. Na druhou stranu u 10 MB souborů přiřazení obrázku, který má 200 kB a tedy rozměr cca 500x500 je úplně v pohodě.

Po chvilce zpracování je do všech souborů přiřazen obrázek.

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 4

Pro jistotu je vhodné ověřit všechny dotčené soubory, zda změnily datum (a velikost), přičemž se dá předpokládat, že je to právě doplněním obrázku do jejich hlavičky. Ale pozor - ke změně souborů může dojít se zpožděním!

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 5

Toto doplnění určitě funguje pro MP3, WMA, FLAC i M4A. Všechny uvedené soubory byste tedy měli při přehrávání vidět včetně obrázku, snad jen s výjimkou WMA na Androidu, protože zrovna tento formát nějak nezvládá.

Pokud se přepnete do detailů alba, uvidíte jen jeden obrázek. Možná vás napadne, že ten obrázek se jen odněkud načítá a že vůbec nebyl přidán do hlavičky jednotlivých souborů. Ale to jen Media Player zjednodušuje zobrazení - všechny soubory mají stejný obrázek, tak ho zobrazí jen jednou. Pokud tomu tak není, může vypadat detail alba takto.

Jak přidat náhledy do MP3 souborů, obr. 6

Aplikace Windows Media Player 12 toho umí docela dost, bohužel není již delší dobu aktualizována a také má v sobě řadu chyb a nedokonalostí (např. na předchozím obrázku sloučit jednotlivé skladby do jednoho alba prostě nelze, i když to vypadá, že se o to snaží). Jistě se najde řada mnohem lepších, ale pokud chcete použít něco jednoduchého a navíc přímo z operačního systému, není to špatná volba.