12.11.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1029x

Hudba

Roland již nějakou dobu nabízí velmi zajímavý Roland Cloud se spoustou funkcí, zdrojů, samplů apod. Pro pohodlnou práci pak poskytuje Roland Cloud Manager, aktuálně ve verzi 2.5.8. Raději nechme stranou, že to není zrovna super uživatelsky přívětivá aplikace, otravuje s neustálým přihlašováním, spouští se vedle hodin (takže o ní nevíte a špatně se oživuje) atd. Ale nakonec se dá použít k účelu, který se zde chystám popsat.

Rád bych využil jejich Roland Zenology Lite jako plugin do DAW - v mém případě Ableton Live. Zjednodušeně řečeno, Zenology je jejich softwarový syntezátor. "Stejné" zvuky můžete najít přímo v některém Roland syntezátoru, jako třeba Jupiter X/Xm, protože i tato zařízení jsou postavené nad Roland Zenology. V tomto případě ale potřebujete jen počítač.

Přesněji řečeno, nebude vám stačit jen počítač, ale hlavně DAW, protože onen plugin není nic, co byste mohli nějak samostatně spustit. V tom se skrývá velký problém pro uživatele, kteří o celé problematice nic nevědí. Jak psal jistý uživatel, viz zdroje – nainstaloval jsem to a co jako dál??? I já jsem nejdříve nevěděl a česká podpora Rolandu na FB mi také nepomohla, jen mě odkázala na nějaké další internetové fórum.

Takže co je třeba udělat poté, co u položky Zenology Lite zvolíte nainstalovat a po chvíli bude ve stavu nainstalováno? Nejprve byste si měli ověřit, kam se celý plugin a spol. nainstaloval. Velmi pravděpodobně to bude sem:
c:\Program Files\Common Files\VST3\Roland\ZENOLOGY\

Pak tedy spusťte váš DAW (já budu popisovat pouze Ableton Live) a v Nastavení přidejte cestu k Plugins, do části týkající se VST3.

V aplikaci by se to pak mělo objevit v části Plug-ins. Žádné další detaily ale v této fázi nečekejte.

Při poklepání na "ZENOLOGY" (chvíli to bude trvat) se konečně objeví malé okno a zároveň bude přidána nová ZENOLOGY stopa. 

A pokud máte stopu aktivní a připojené třeba MIDI klávesy, jako např. Novation LaunchKey MK3, tak ihned můžete hrát zvoleným nástrojem.

Kliknutím na název nástroje se objeví velký Browser, kde si můžete mnohem lépe a pohodlněji vybírat nástroje. Pokud máte zakoupené nějaké lepší předplatné, tak zde bude mnohem více nástrojů, já vše zatím zkouším jen s výchozí Lite verzí. A to především z jednoduchého důvodu – plánuji propojení se syntezátorem Roland Xm, který sám o sobě obsahuje 4000+ nástrojů a je možné, že SW verzi Zenology nebudu až tak potřebovat.

Další skvělou možností je načíst vlastní *.mid soubor a přiřadit mu ZENOLOGY nástroj(e) a pak skladbu pomocí nich interpretovat, včetně úpravy řady parametrů, filtrů apod.

Pokud výsledek uložíte třeba jako MP3, může to vypadat následovně.

A o tom, jak jsem připravil tento MP3 soubor, bude pojednávat některý z následujících článků, aneb Crescendo v akci.

Zdroje: