7. 11. 2016, Vladimír Klaus, navštíveno 3844x

Grafika
Photoshop

U interakce Screen můžeme s výhodou použít další její vlastnost – černou chápe jako neutrální (průhlednou). Pokud chceme do fotografie přidat odlesk z objektivu, může být problém s přesným umístěním. Efekt navíc nelze použít na průhlednou vrstvu, aby bylo možné později pozici přesněji doladit.

Photoshop - Interakce Screen, Posunutelný odlesk z objektivu, obr. 1

Photoshop tento filtr obsahuje už snad od samého počátku, a dialog, kterým se nastavuje je stále stejně malý. Umístění středu odlesku přesně do středu lampy tak nejspíš nebude možné. Přesto to udělejte a snažte se strefit, co nejlépe.

Filter > Render > Lens Flare…

Photoshop - Interakce Screen, Posunutelný odlesk z objektivu, obr. 2

Pak odlesk zase odstraňte. Nyní přidejte novou vrstvu a vyplňte ji černou barvou. A stiskněte Ctrl+F pro opětovnou aplikaci filtru. Výsledek bude vypadat nějak takto.

Photoshop - Interakce Screen, Posunutelný odlesk z objektivu, obr. 3

Nyní vrstvě nastavte interakci na Screen – vše, co je černé zmizí a zůstane tak jen efekt odlesku. Nezbývá, než efekt přesně umístit. Má to ale dva háčky. Pokud bude třeba udělat velký posun, uvidíte okraje efektu, což výsledek zcela znehodnotí.

Photoshop - Interakce Screen, Posunutelný odlesk z objektivu, obr. 4

Druhým menším háčkem je to, že umístění určuje směr odlesků a při velkém posunu to pak neodpovídá realitě.

Nicméně hlavním účelem tohoto článku bylo ukázat, jak se černá stane při použití interakce Screen průhlednou a jistě najdete řadu dalších vhodnějších případů použití.