23. 7. 2019, Vladimír Klaus, navštíveno 3012x

Internet

Úvod

Možná vás napadne, proč je třeba doménu/web vůbec ověřovat. Pro zjednodušení cituji z webu Google:

"Ověření je proces prokázání vlastnictví služby. Vlastnictví potřebujeme ověřit, protože jako ověřený vlastník služby budete mít přístup k jejím údajům o Vyhledávání Google a budete moci ovlivnit její přítomnost ve Vyhledávání Google. Každá služba v Search Console musí mít alespoň jednoho ověřeného vlastníka."

Pro ověření vlastnictví domény je tedy třeba využít Google Search Console: https://search.google.com/search-console

Ověření pomocí HTML souboru

Vaše vlastnictví domény se u Google asi nejjednodušeji ověřuje pomocí souboru, který umístíte do rootu webu. Soubor, který si na webu vytvoříte se jmenuje např. takto: googled125d97f8d9e9f31.html. A v tom souboru vlastně není žádné ověření domény, ale je to spíše nějaký váš otisk. Protože tento (stále stejný) soubor můžete dát na jakýkoliv web a pak provést ověření. Já jsem ho generoval v roce 2013 a stále je použitelný a platný.

Potud je všechno skvělé a jednoduché. Ale to jen do chvíle, kdy budete chtít provozovat HTTPS a případně také verzi bez WWW. V takovém případě totiž musíte (měli byste) do Google Search Console zadat web 4x a tedy ho i 4x ověřovat. A to nemluvím o situaci, kdy máte třeba ještě mobilní web či nějakou poddoménu a všechny byste je tam měli zadat.

A pak je samozřejmě i návštěvnost evidována pro každou variantu zvlášť, což možná někdy může být užitečné, ale ve většině případů je to spíše otravné. Nyní nechme stranou, že byste měli mít správně nastavená pravidla pro redirecting a že by uživatel měl vždy skončit na stejné doméně a pak by vlastně stačilo tam zadat jen jeden záznam.

Ověření pomocí domény

Proto před časem přišel Google přišel s možností "registrovat" celou doménu, což celou situaci zrychlí, zjednoduší a zpřehlední.

Po zadání domény se objeví okno, ze kterého musíte zkopírovat textový záznam.

Pak tento text přidáte jako TXT záznam do DNS nastavení vaší domény.

Pak je vhodné nějakou dobu počkat a vrátit se do Google Search Console a pokusit se doménu ověřit, což se nemusí povést. Takže buď vyčkejte ještě déle, případně zkontrolujte, zda jste někde neudělali chybu.

Například nesmíte zadat název TXT záznamu - to se Google nelíbí. Nebo u některých hostingů vadí, když jednotlivé záznamy mají různé TTL!

V tomto okně je sice uvedeno několik minut, ale může to být klidně i celý den!

V případě, že se ověření podaří, zobrazí se toto okno.

A také můžete odstranit starší záznamy vedoucí na konkrétní varianty.

A nemusíte mít ani obavy, že přijdete o nějaké informace. Při zobrazení informací o právě přidané doméně se ihned ukazují již dříve získaná data.

Zdroj: