7. 10. 2019, Vladimír Klaus, navštíveno 1892x

Knihy

Krásná a rozsáhlá 500stráková kniha zaujme hned od počátku, kde nejdete grafický souhrn Leonardova života. Povídání o tomto umělci začíná jeho dětstvím, hodně specifickým z řady důvodů. Pokračuje pak mládím a jeho sklonem k umění, schopností velmi dobře pozorovat a vše tak dávat do souvislostí. A to i přesto, že neměl klasické vzdělání. Nebo právě proto?

Kniha pokrývá celý jeho život, především jeho zájmy napříč všemi možnými obory. Samozřejmě od kresby, malířství, přes optiku, matematiku, geometrii, mechaniku, vojenství, ale také biologii, anatomii, lidské tělo, divadlo nebo fungování vody i celé Země.

Nevyhýbá se ale i jeho soukromí, příbuzenstvu, lidí, kteří se okolo něj pohybovali, ať už jde o pomocníky, mocné tehdejší doby, ale třeba i Michelangela, jeho "konkurenta".

Velmi zajímavé jsou popisy jeho obrazů, včetně detailů, nepřesností i specialit, které mohl tak neuvěřitelně ztvárnit a zachytit právě díky studiu dalších oborů. Stejně tak fascinující jsou studie lidského těla, které neváhal i mnohokrát pitvat nebo jeho trápení a kresby týkající se třeba kvadratury kruhu.

Vlastně většina informací, které o něm a jeho díle máme, pochází z jeho deníků. Dával si tam úkoly, co vyzkoumat, nakreslit, ověřit, jaké knížky si pořídit nebo od koho si nechat něco vysvětlit.

Autor opět prokázal neuvěřitelnou píli, sestavil vyčerpávající pohled na tohoto všestranného umělce, který již před 500 lety vymyslel či navrhl věci, nad jejichž genialitou zůstává rozum stát i dnes. Je to kniha, která si zaslouží opakovaná přečtení a přemýšlení.

Chtějte vědět, abyste věděli. Pozorujte. Viďte neviděné. Respektujte fakta. Lelkujte.

Zcela unikátní je pak závěr knihy, kde autor popisuje, jak funguje jazyk datla. Proč? No to si musíte knihu přečíst... :-)