16. 9. 2020, Vladimír Klaus, navštíveno 2323x

Grafika

Pokud v Total Commanderu používáte zobrazení náhledů/miniatur třeba pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+F1, možná jste již narazili na to, že ne všechny náhledy je schopný zobrazit. Přesněji řečeno, některé typy souborů jsou nad jeho síly a pokud neseženete nějaký plugin, tak máte smůlu. Mezi takové typy souborů patří vektorové obrázky *.SVG. Místo nich pak uvidíte pouze ikonku IrfanView nebo jiné aplikace, kterou máte s nimi asociovanou.

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 1

Zobrazení SVG není nic jednoduchého, tak není divu, že to vestavěný prohlížeč nedává. Pokud ale máte nainstalovaný IrfanView, můžete využít toho, že SVG docela zvládá a že zároveň umí fungovat i v režimu prohlížeče náhledů.

Jednoduše to můžete vyzkoušet třeba takto:

"c:\Program Files (x86)\IrfanView\i_view32.exe" d:\Obrazky\ /thumbs

Mnohem lepší je ale tuto možnost zabudovat do Start menu Total Commandera a ještě si k tomu přiřadit klávesovou zkratku. V menu tedy zvolte Start > Změna nabídky Start a pomocí Přidat položku založte odkaz na spuštění IrfanView v režimu náhledů. Aby se použila aktuální složka zobrazená v aktuálním okně Total Commandera, zadejte místo cesty parametr %P.

Start > Změna nabídky Start...

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 2

Pak to může vypadat například takto.

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 3

Nyní si nalistujte nějakou složku třeba právě s těmi vektorovými obrázky a použijte Ctrl+Alt+F3. Otevře se okno, kde jsou zobrazené náhledy obrázků. V případě SVG to není žádný zázrak, ale pro představu je to více než dostačující.

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 4

Aktualizace: ve verzi 4.56 je inovovaný plugin, který SVG zvládá výborně a vše je vyhlazené!

IrfanView 4.56 - vylepšený SVG plugin

Další skvělou věcí, kterou tímto získáte, je spousta funkcí, které můžete se souborem udělat, včetně kopírování celé cesty do schránky, ale třeba také přímo přetažení náhledu/souboru do jiné aplikace.

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 5

S výhodou můžete tento postup použít i pro normální obrázky typu *.jpg, *.png apod., ale překvapivě i třeba pro TrueType fonty *.ttf, videa *.mp4, Adobe Illustrator *.ai, Adobe Photoshop *.psd, ikony *.ico a spoustu dalších. Zde je kompletní přehled podporovaných formátů, i když některé mohou vyžadovat další knihovny nebo SW.

Pokud si pozorně prohlédnete menu tohoto náhledového okna, najde v něm řadu další užitečných funkcí, jako např. "Načíst miniatury ze všech podsložek" nebo "Detekce tváří" - nefunguje to 100 %, ale zajímavá funkce to tedy je. 😁

Jak z Total Commanderu zobrazit náhledy obrázků pomocí IrfanView, obr. 6