Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord

27. 9. 2020, Vladimír Klaus, přečteno 274x

Hudba

Pořídil jsem se MIDI klávesy Novation LAUNCHKEY MK3. Že to bude poměrně složitá záležitost, jsem tak trochu tušil. Zvláště pokud nemáte (jako já) s podobnými klávesami žádnou zkušenost. Naštěstí je součástí produktu DAW (Digital Audio Workstation) - Ableton Live 10 Lite, který vám počátky značně usnadní. Už i z toho důvodu, že obsahuje 800stránkovou příručku a spoustu tutoriálů. A pochopitelně i na YouTube najdete řadu pěkných zdrojů, ať už přímo ke klávesám nebo tomuto SW. Vlastní klávesy mají také 50stránkovou příručku, kterou je velmi vhodné prostudovat. V příručce sice tvrdí, jak jsou klávesy intuitivní, ale není tomu tak. Musíte pochopit řadu záležitostí, specifik a mít nějakou praxi. Pak už se to možná intuitivním může zdát.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 1

V tomto článku se zaměřím na poměrně jednoduchou věc, která se dá zvládnout s minimem znalostí. A tou je funkce Fixed Chord, na což je na klávesách přímo vyhrazené tlačítko. Funkce slouží k jednoduché a přesto zajímavé věci. Přidržíte tlačítko a "zadáte" (postupným stisknutím kláves, případně najednou) nějaký akord, třeba C-E-G a klávesy pak pouhým stisknutím jedné klávesy (zde C) hrají odpovídající akord, vždy správě posunutý/transponovaný, dle hlavního tónu (root note). A to je docela podstatné, protože můžete akord zadat i v inverzi, např. G-C-E a pak je vše malinko jinak, i když jde stále o C-dur.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 2

Zároveň je dobré si uvědomit, že akord nemusí být pouze ze 3 tónů - klávesy zvládají od 2 do 6 tónů! Zde např. Cmaj7, tedy C major 7th.

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 3

Je třeba podotknout, že abyste slyšeli nějaký zvuk, je třeba mít klávesy připojené k počítači (případně k nějaké jinému MIDI nástroji), na nich spuštěný právě např. Ableton Live 10 Lite, ale také mít k první stopě přiřazený nějaký nástroj, třeba "Grand Piano".

Novation LAUNCHKEY MK3 - jak použít Fixed Chord, obr. 4

Možná si říkáte, k čemu je toto vlastně dobré. Ale pokud se učíte hrát akordy, dá se to využít následovně:

  • zadáte např. akord C-dur
  • stisknete C, aby byl tento akord přehrán
  • vypnete tlačítko "Fixed Chord"
  • a zkusíte ho zahrát sami - opravdovým stisknutím C-E-G - zní to stejně? Pak 👍
  • zapnete tlačítko "Fixed Chord" a stisknete D pro D-dur akord
  • vypnete tlačítko "Fixed Chord"
  • a zkusíte ho zahrát sami - opravdovým stisknutím D-F#-A - zní to stejně? Pak 👍
  • atd.

Zdroje: