11. 8. 2021, Vladimír Klaus, navštíveno 1839x

Internet
Systém
Windows

Simulovat výpadek internetu, např. u nekvalitní či vypadávající wi-fi, může být obtížné. Existují na to různé nástroje, které opravdu simulují nekvalitní připojení, ale někdy stačí mnohem jednodušší řešení - zkrátka se od internetu odpojit.

Na Windows a pomocí příkazové řádky to lze zařídit takto:

ipconfig /release

Během chvilky jste odpojeni, ale samozřejmě záleží na aplikacích, jak rychle zjistí (kontrolují), zda jste nebo nejste připojeni.

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 1

Tady si ale musíte dát pozor například na wi-fi připojení třeba na notebooku, kde velmi pravděpodobně máte nastavení, aby se počítač pokoušel připojit automaticky, když je daná wifina k dispozici. A to "bohužel" způsobí i to, že po takto ručním odpojení velice záhy dochází k opětovnému připojení.

A podobně existuje na připojení obdobný příkaz:

ipconfig /renew

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 2

Pozor - výše uvedené nezabere, pokud chcete v prohlížeči (v JavaScriptu) testovat, zda jste online nebo offline pomocí  něčeho jako toto. Je třeba sáhnout k zakázání internetu/sítě.

console.log(navigator.onLine)

Zakázání internetu ve Windows 10

Samozřejmě existuje ještě drsnější postup a tím je zakázání internetu. A jak už je obvyklé, ve Windows 10 se k tomuto dostanete docela komplikovaným způsobem. Takže WIN + napište síť - vyberte Stav sítě.

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 3

V dalším okně klikněte na Změnit možnosti adaptéru.

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 4

A tady z kontextového menu vyberete "Zakázat", resp. pak zase "Povolit".

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 5

Zakázání internetu ve Windows 11

Zde je to podobné, jako u Windows 10, takže spusťte Nastavení a tam se přepněte do Síť a internet. Dole je odkaz na "Upřesnit nastavení sítě". Jak už to poslední dobou bývá, toto nemůžete napsat do vyhledávacího okénka, musíte se takto doklikat.

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 6

A zde je už tlačítko Zakázat, resp. Povolit.

Jak z příkazové řádky zařídit odpojení od internetu, obr. 7

Závěr

Celý tento článek vlastně vznikl proto, že jsem potřeboval simulovat nekvalitní/vypadávající/přetížené wi-fi připojení. Ano, jsou zde nástroje, které vypadávání nebo sníženou přenosovou rychlost simulují, ale mě tento přístup přišel nakonec nejjednodušší, a především jdoucí k podstatě věci. Ostatně přerušit se nebo vypadnout může i kabel apod. 😉

Zdroj: