01.09.2023, Vladimír Klaus, navštíveno 347x
Pokud potřebuji paralelně zavolat nějaký výpočet a nakonec výsledek zobrazit třeba v Labelu, je to velice jednoduché, jak bylo detailněji ukázáno v tomto článku. Samozřejmě nemusí jít jen o zobrazení výsledku, ale zavolání třeba dalšího procesu.
Takže buď takto:
var myTask:=TTask.Create(procedure ()
begin
var i:=NarocnyVypocet;
TThread.Queue (nil, procedure
begin
Label1.Caption:=i.ToString;
LogujUkonceniVypoctu;
end);
end);
myTask.Start;
Nebo ještě jednodušeji takto:
TTask.Run(procedure
begin
var i:=NarocnyVypocet;
TThread.Queue(nil, procedure
begin
Label1.Caption:=i.ToString;
LogujUkonceniVypoctu;
end);
end);
K čemu nám ale může sloužit TFuture? V případě, že potřebujeme něco (paralelně) vypočítat a výsledek můžeme požadovat až v budoucnosti. TFuture totiž poskytuje výsledek/hodnotu. To je zajímavý koncept, ale také trochu ošidný. Následující kód provede onen náročný výpočet.
var fut: IFuture<smallint>;
fut:=TTask.Future<smallint>(
function(): smallint
begin
result:=NarocnyVypocet;
end
);
A pak někde jinde, někdy jindy se můžeme na výsledek dotázat, resp. ho použít.
procedure TMainForm.Button1Click(Sender: TObject);
begin
Label1.Caption:=fut.Value.ToString;
end;
A co je zde tedy ošidného? No pokud hodnota ve chvíli, kdy jí požadujeme ještě není k dispozici (probíhá paralelní úloha), tak se aplikace (hlavní vlákno) zastaví a čeká na dokončení výpočtu. To zcela boří hlavní důvod paralelního zpracování - abychom neměli blokovanou hlavní aplikaci.
Tuto metodu tedy můžete využít v případě, že jste si jisti, že až se bude hodnota požadovat, tak již bude k dispozici, no a nebo tuto žádost opět obalit nějakým TTask, což už ale zcela ztrácí smysl.
Já TFuture využívám především jako pomocníka při startu aplikace, kdy se zjišťuje řada věcí, a absolutně nehrozí, že bychom je já nebo uživatel potřebovali ihned zobrazovat či využívat.