15.07.2013, Vladimír Klaus, navštíveno 5741x

Grafika
Photoshop
Systém
Windows

Pokud máte grafiku jako koníčka a používáte třeba řadu programů (Photoshop, IrfanView, ZPS, různé další prohlížeče a editory), pak jistě máte nastavené asociace jednotlivých grafických souborů tak, aby se vám otvíraly v příslušných aplikacích. Klasicky tedy PSD ve Photoshopu a třeba obyčejný JPG v IrfanView.

K malé katastrofě dojde ve chvíli, kdy si budete instalovat Zoner Photo Studio (od verze 14 výše). Při volbě expresní instalace (to samozřejmě udělá naprostá většina z nás) se bez jakéhokoliv dotazu a bez jakéhokoliv respektování již existující asociace přenastaví tato na ZPS. A ruku na srdce – kdo z vás chce otvírat PSD soubory v Zoner Photo Studiu, když má nainstalovaný Photoshop a samozřejmě k němu i asociovanou tuto příponu. Ještě, že instalace nezmění asociace od vektorových souborů, jako je CDR.

Jak to může vypadat po instalaci, ilustruje tento obrázek.

Oprava asociace grafických souborů

Když už se stalo, co tedy s tím? Samozřejmě záleží na tom, jaké aplikace používáte. Já používám pro většinu grafických souborů pouze prohlížeč IrfanView a pro PSD soubory Photoshop.

Začneme nápravou běžných souborů. Spusťte si IrfanView a v něm pak přes menu:

Volby > Vlastnosti/Nastavení > Přípony

Zde použijte tlačítko „Jen obrázky“ nebo si projděte seznam a označte, co chcete asociovat. Protože používám na téměř všechno IrfanView, použil jsem tlačítko a potvrdil OK.

Oprava asociace grafických souborů

Přípony, které chci řešit jinak, upravím následně. Pokud používáte Total Commander, přidržte nad souborem s příponou PSD pravé tlačítko, dokud se neobjeví kontextové menu. V něm vyberte Otevřít v programu > Zvolit výchozí program…

Oprava asociace grafických souborů

V dialogu, který se objeví, označte Photoshop a dále pak zvolte, aby se tato asociace používala vždy. A potvrďte – soubor se otevře ve Photoshopu.

Oprava asociace grafických souborů

Nyní zavřete a znovu spusťte Total Commander. Uvidíte, že asociace souborů jsou už zase v pořádku.

Oprava asociace grafických souborů

Pokud se chcete vyhnout této patálii, tak instalujte ZPS vždy pomocí „Uživatelské instalace“ a pohlídejte si, aby nedošlo ke změně asociací souborů.

Oprava asociace grafických souborů

Na druhou stranu, pokud nemáte nic jiného, než ZPS, pak je taková asociace velmi užitečná a jistě vám přinese velmi pohodlnou práci se všemi grafickými soubory.

A je tu ještě jiná cesta, jak nastavit asociace – přes ovládací panely.

Ovládací panely > Výchozí programy > Přidružit typ souboru nebo protokol k programu

nebo

Ovládací panely > Výchozí programy > Nastavení výchozích programů

 Oprava asociace grafických souborů

Zde si už jen vyberete co je třeba.

Oprava asociace grafických souborů