11. 7. 2013, Vladimír Klaus, navštíveno 2709x

Grafika
Photoshop

Pro tvorbu soft-focus obrázku (např. romanticky laděné fotografie) budeme postupovat takto. Nejprve proveďte kopii vrstvy s obrázkem (Ctrl+J). Dále na ni použijte filtr Gaussian Blur, s hodnotou Radius = 2 pixely. Hodnotu samozřejmě volte dle velikosti obrázku, já jsem v tomto případě pracoval s fotografií širokou 500 pixelů.

Gaussian Blur

Po aplikaci dojde k lehkému rozmazání.

Gaussian Blur

Nyní nastavte interakci vrstvy Layer 1 na Lighten. Tím se zajistí, že bude zobrazena ta barva, která je světlejší – tedy buď z původní vrstvy, nebo z této nové rozostřené. Výsledkem je fotografie, na které jsou tmavé části v podstatě nezměněné. Tmavší části, které ale sousedí se světlými, jsou lehce zesvětleny a světlé části se ještě více zesvětlí, resp. rozzáří.

Gaussian Blur

Pokud je efekt příliš silný, můžete zkusit zmenšit krytí (Opacity) nebo se vrátit o krok zpět a aplikovat filtr s menší hodnotou Radius. Určitě zkuste dále experimentovat třeba i s dalšími interakcemi, které jsou pro tyto úpravy vhodné – Screen, Color Dodge nebo Linear Dodge.

Pokud by vás zajímalo, jak fungují interakce vrstev ve Photoshopu a co všechno se dá s nimi dokázat, pak si počkejte na příručku „Photoshop pro blbce 3 – Interakce vrstev“.