24.09.2013, Vladimír Klaus, navštíveno 2863x

Grafika
Photoshop

Blur, Blur More

Toto jsou pouze jednoduché a rychlé varianty rozostření. Blur je základní rozostření, Blur More je pak asi 3-4x silnější. Z mého pohledu nemají filtry valný význam a není moc důvodů je používat, když existuje Gaussian Blur.

Použijeme libovolný výchozí obrázek o šířce 500 pixelů.

Blur, Blur More

Nejprve aplikujeme filtr Blur.

Filter > Blur > Blur

Blur, Blur More

Je vidět, že jde o velmi decentní rozostření. Vyzkoušíme tedy ještě Blur More, které dá výsledek již opravdu znatelně rozmazaný.

Filter > Blur > Blur More

Blur, Blur More

Zoner Photo Studio

Také Zoner Photo Studio obsahuje podobný filtr Rozmazat, a to i s nastavením, které by mohlo odpovídat zde používanému jednoduchému Blur.

Funkci zavoláte z menu nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl+6 (ta „6“ ale musí být nahoře na klávesnici, nikoliv na její numerické části). Volit můžete intenzitu, přičemž hodnota síly efektu odpovídající filtru Blur je okolo 40. Důležité je také zvolit Typ = Jemné.

Vylepšit > Rozmazat

Blur, Blur More

IrfanView

I tento prohlížeč obsahuje funkci, která je podobná a pro rychlou práci (nebo když zkrátka nemáte Photoshop po ruce) poslouží docela dobře.

Funkci najdete schovanou v menu (nebo pomocí Ctrl+E):

Obrázek > Efekty > Prohlížeč efektů…

Pomocí intenzity filtru na 40 se dá dosáhnout přibližně stejného výsledku jako u filtru Blur. V případě nastavení intenzity na 60 dostanete výsledek podobný filtru Blur More.

Nevýhodou tohoto filtru je, že neumí rozmazat úplně celý obrázek, ale nechá po okrajích několikapixelové části původního obrázku.

Blur, Blur More