30. 10. 2016, Vladimír Klaus, navštíveno 1795x

Grafika
Photoshop

Photoshop - Interakce Screen, obr. 1

Zapamatujte si: Interakce Screen zesvětluje.

Teď si vyzkoušíme interakci typu Screen. Dá se říci, že se jedná o inverzní interakci k předchozímu typu Multiply. Využijeme ji pro zesvětlení (např. podexponované) fotografie. Jednou v zimě jsem se ráno pokoušel vyfotografovat straku na blízkém stromě. Ráno bylo šedivé, zamračené a fotka navíc chytila výrazný modrý nádech. Chvíli jsem se pokoušel pomocí normálních funkcí záležitost napravit, než mi došlo, že se budu muset přeci jenom namáhat o něco víc.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 2 

Začalo to pokusem o zesvětlení pomocí Levels. Když se ale podíváte na přiložený histogram, vytušíte, že to je velmi problematický snímek.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 3 

Výsledkem byla nepoužitelná věc, zvýrazňující šum, JPG kompresi a ostré hrany. Pochopitelně záleží také na nastavení funkce Levels (viz tlačítko Options).

Photoshop - Interakce Screen, obr. 4

Pokusil jsem se situaci vyřešit pomocí zkopírování vrstvy do nové a nastavení režimu Screen. Okamžitě se ukázalo, že je třeba novou vrstvu odbarvit, protože snímek dostal výrazný azurový nádech.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 5

Odbarvenou vrstvu jsem ještě jednou zduplikoval, protože samotná na to nestačila, ale snížil jsem jí krytí na 70 %.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 6

Kromě toho, že jsme dosáhli barevně podstatně lepších výsledků než při použití Levels, nezvýraznili jsme ani šum a další nepříjemné artefakty.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 7

Obrázek 3x zvětšený to myslím docela pěkně ukazuje.

Photoshop - Interakce Screen, obr. 8

Ještě tedy malé opakování. Interakce Screen se dá použít pro zesvětlení podexponované fotografie nebo obecně zesvětlení tmavších částí, protože interakce silněji funguje v tmavších částech a slaběji ve světlejších částech. A pochopitelně nemusí jít jen o případ, kdy dáte dvě stejné vrstvy přes sebe. Jedna může být fotografie a druhá třeba černobílý přechod nebo se využije k dosažené speciálních efektů, jak bude ukázáno v navazujícím článku.