19.04.2013, Vladimír Klaus, navštíveno 12181x

Delphi

Pokud chci z Delphi přistupovat k DBF, je třeba mít nainstalované BDE (Borland Database Engine), což díky nainstalovanému Delphi mám automaticky. Problém nastává na klientském počítači, kde tento modul zpravidla nebývá. To se ostatně pozná hned při spuštění aplikace nebo spuštění funkce, která k databázi přistupuje – objeví se tato chyba.

InstalaceBDE

Řešení je docela jednoduché. Z tohoto odkazu si stáhněte ZIP soubor a někam ho rozbalte. Uvnitř je jediný soubor - BdeInst.dll. V něm je ukryta instalace BDE, kterou spustíte takto:

regsvr32 BdeInst.dll

Pozor: Pokud používáte např. Windows 10 nebo obecně nemáte právo instalovat, pak je nutné spustit příkazovou řádku v režimu Administrátora (klávesa WIN + napsat cmd + pravým tlačítkem vybrat "Spustit jako správce") a teprve z ní spustit výše uvedený příkaz.

Zobrazí se informace, kam budou knihovny nainstalovány, což jen potvrďte. Je možné, že na některých počítačích to oznámí, že není dostatek místa a zda přesto chcete provést instalaci. Ale to je jen falešné hlášení, které ignorujte.

InstalaceBDE

Chvíli probíhá instalace, která je zakončena takto.

InstalaceBDE

Tím je vše dokončeno a aplikace využívající BDE by měla bez problémů fungovat.