01.05.2017, Vladimír Klaus, navštíveno 16469x

Android
Hudba
Windows

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 1

Proč převádím CD?

Tak odpověď je asi jasná. Po 30 letech je CD formát (bohužel) minulostí a je třeba jít s dobou. A také je třeba si přiznat, že hudbu většinou poslouchám na počítači, z mobilu nebo z MP3 přehrávače. Klasický stolní přehrávač SONY CDP-597 (z roku 1993 a ač stále zcela funkční) je poněkud zanedbávám. O skladnosti souborů netřeba hovořit, nicméně polička s pěknou sbírkou měla také něco do sebe. ;-)

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 2

Tak jaký formát zvolit?

Přečetl jsem řadu článků, od odborných až po populární, ale vyplývá z nich jediné - FLAC nepotřebujete. Protože pokud to posloucháte na nějakém běžném přehrávači, v MHD, při běhu nebo nemáte hodně dobrý sluch, nemáte nejmenší šanci poznat rozdíl mezi bezeztrátovým FLAC a (přiměřeně) kvalitním MP3 formátem. A FLAC soubory jsou minimálně 3x větší než ty nejkvalitnější MP3, takže je tu další problém s místem...

Na převod vezměte Windows Media Player

Možná se ptáte proč a odpověď je jednoduchá - protože to funguje, je to snadné a myslím, že i kvalitní. Po spuštění WMP si nejprve vyberte tedy správný formát a potřebnou kvalitu - já jsem zvolil MP3 a nejvyšší kvalitu zvuku 320 kb/s.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 3

Pak už jen vložte CD a chvíli vyčkejte. Malý tip - před vložením dejte do popředí jinou aplikaci, než je WMP. Díky tomu se CD automaticky nespustí. Pokud budete mít štěstí a CD je starší, známé či třeba zahraniční, WMP stáhne všechny informace a zobrazí je. Čím novější nebo netradičnější, tím pravděpodobnost získání údajů o skladbách výrazně klesá. Ale to nevadí, dá se to napravit později.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 4

Samozřejmě informace nemusejí být správné, vyplatí se je kontrolovat a upravovat. Pokud zde nejsou, můžete zkusit kliknout pravým tlačítkem na vlevo zobrazený obal (notu) a "Aktualizovat informace o albu". Také můžete skladbám přiřadit obrázek přetažením nějakého JPG na obal. Ale k tomu bych doporučoval použít jinou aplikaci, viz dále.

Nyní už jen spustíte "Kopírovat z disku CD" a vyčkáte na vytvoření MP3 souborů, zřejmě ve složce c:\Users\uživatel\Music\.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 5

Soubory by měly být správně pojmenovány a při nastavené kvalitě se bude velikost jednoho pohybovat okolo 10 MB.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 6

Tím by mohl celý převod skončit. Ale jak jsem už naznačil, nemusí být správně rozpoznán interpret, názvy skladeb, rok apod. Pokud chcete mít sbírku opravdu kvalitně připravenou, je třeba vše poupravit. A na to už WMP nestačí. Něco sice umí, ale není to ono.

Ladíme parametry, tagy, metadata

Jaký tedy editor audio souborů poskytne to, co právě potřebujeme? Já jsem si vybral Mp3tag. Nejen že toho umí opravdu hodně, ale je i v češtině, zadarmo a autor ho stále vylepšuje. Navíc je jeho ovládání hodně přizpůsobeno tomu, co chcete se skladbami dělat a nemusíte se tedy obávat nepohodlné nebo nelogické manipulace.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 7

Použijete třeba Ctrl+D na výběr složky s albem, označíte všechny skladby, změníte rok nebo interpreta, přetáhnete obrázek na místo obalu (já tam dávám velké varianty 800x800, viz dále) a přes Ctrl+S vše uložíte. Samozřejmě můžete zkusit najít lepší informace o albu přes menu "Zdroje tagů" nebo třeba zkopírovat název skladby do názvu souboru včetně přidání číslování dle stop. Určitě experimentujte s nejvhodnějším kódování tagů. Mě se osvědčilo UTF-8, ale tady bude hodně záležet na přehrávačích, jestli a jak ho podporují. U anglických názvů o nic nejde, u češtiny se klidně můžete dočkat rozsypaného čaje!

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 8

Další výhodou této aplikace je, že vám dokáže zobrazit všechny skladby z celého vašeho hudebního archivu a není tak problém cokoliv doplnit, opravit nebo i změnit třeba právě kódování a u všech skladeb najednou. A jako bonus získáte třeba i informaci, jak dlouho byste si svoji audiotéku přehrávali. V době psaní tohoto článku mám 4174 skladeb, které zabírají 37 GB a přehrával bych je skoro 14 dní.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 9

Naskenujte obal, ale pořádně

První, co bych doporučil, je naskenovat obal v dostatečném rozlišení, které vám umožní získat výslednou (zmenšenou) grafiku dostatečně kvalitní. Já proto skenuji obaly přes Photoshop v rozlišení 400 DPI.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 10

Na obrázku je krásně vidět, že není naskenován ideálně a bude třeba ho "narovnat". Pokud požíváte Photoshop, lze k tomu použít poněkud speciální nástroj a tím je Pravítko. To natáhnete tak, aby sledovalo linii, která má být vodorovná.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 11

A pak už jen zvolíte Image > Image Rotation > Arbitrary a Photoshop sám určí, o kolik je třeba obrázek otočit, aby byla vyznačená linie horizontální, tedy obrázek ideálně narovnán.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 12

Výsledek pak vypadá takto

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 13

Nyní obrázek ořízněte a začněte s retušováním. A dělejte to pořádně, protože je možné, že už žádné příště nebude a obal už nikdy znovu skenovat nebudete, tak proč to teď odfláknout? Určitě vyretušujte "CMYK skvrny", které byly způsobené ne příliš kvalitním tiskem nebo jakékoliv další nečistoty způsobené používáním bookletu apod.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 14

Nyní ořízněte obal tak, aby vznikl čtvercový formát a pokud možno nebyla moc vidět levá strana (často se leskne, protože je tam booklet sešitý). A pak použijte Ctrl+L, tedy Levels a částečně vylepšete kontrast.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 15

Nyní zmenšíme obrázek na nějakou rozumnou velikost, v mém případě jsem zvolil 800x800 pixelů. Hlavně nezapomeňte zvolit správnou variantu resamplování, která rozmaže naskenovaný rastr, tedy "best for smooth gradients".

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 16

Nyní můžete znovu lehce upravit Levels, tedy dotáhnout kontrast do ideální podoby. Ale také vyretušovat ještě další artefakty, které jsou při daném rozměru viditelné a ruší. A pak už je stačí obrázek uložit pomocí "Save for Web" s dostatečným nastavením kvality, což je 85 a více.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 17

Obrázek můžete uložit třeba pod názvem cover_big.jpg, protože pokud používáte nějaký přehrávač od Cowon, pak se může hodit ještě soubor menší, nazvaný cover.jpg. Takový soubor, umístěný do složky s albem, pak přehrávač použije a zobrazuje pro celé album. Samozřejmě, pokud má každá skladba svůj vlastní obrázek, tak je přednostně použit.

Obrázek je třeba zmenšit na rozměr 240x240 a pokud zachováte resamplování na "Bicubic Automatic", tak dojde i k decentnímu doostření, což se může hodit a nemusíte to řešit používáním dalšího filtru.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 18

Výsledný (doostřený) obrázek pak může vypadat třeba takto.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 19

No a to bude tak nějak vše, co se dá k převodu CD do MP3 říci. Já jsem takto převedl několik stovek CD a zatím naprostá spokojenost. A to jak ze strany Windows (Windows MediaPlayer), tak ze strany Windows Phone, ale i přehrávačů na Android 6.x platformě. Asi se dá předpokládat, že k nějakým problémům či nekompatibilitám bude docházet, ale s tím se nedá nic dělat. Dokud se všichni nedohodnou opravdu na jednotném formátu, občas neudivíte názvy skladeb nebo nebudou správně česky apod. A i když je všechno uloženo správně, tak třeba použijete nejnovější Windows přehrávač Hudba Groove, který klidně usekne kus názvu (viz první skladba)... ach jo.

Jak jsem převáděl CD audioarchiv do MP3, obr. 20

Viz též