06.04.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 1750x

Knihy
Osobní rozvoj
Zdraví

Tato nesmírně zajímavá kniha se ke mně dostala, jako řada jiných podobných. Viděl jsem ji, prolistoval náhodně na několika místech a vždy objevil něco, co stálo za to si pořádně přečíst. Cesta k pokladně byla jasná.

Autoři připravili sadu pouhých 5 "věcí", které byste měli dělat, pokud chcete žít delší a zdravější život. Tak kdo by nechtěl, že? Ovšem kdo proto něco udělá, obětuje, změní návyky, zamyslí se nad sebou? Myslím, že bohužel málokdo. Přitom to, co se v knize popisuje, může udělat doslova každý, a navíc s minimálními nebo dokonce žádnými náklady.

Jak už z názvu vyplývá, jde o 5 zásadních doporučení, každému je věnována jedna kapitola. Kniha je prošpikovaná nesmírnou spoustou odkazů na studie, lékařské týmy, odborné časopisy atd., což sice přidává na důvěryhodnosti, ale prakticky je nejlepší to při čtení tak trochu přeskakovat.

Nevím, zda se vám doporučení budou líbit, tak jako se líbí mě. Možná je to proto, že až na ten poslední bod všechno docela dlouho dělám, i když třeba ne v takové míře, jakou doporučují autoři. Ale ať už si o tom budete myslet své, jde o veskrze pozitivní věci, o jejichž prospěšnosti nemůže být pochyb. Samozřejmě s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu.

O co tedy jde:

  • Káva - šálek zdraví
  • Záhadný případ vitaminu D
  • Běhejte (nebo choďte) jako o život
  • Jezte ořechy
  • Meditujte jednou denně (nebo dvakrát)

Je třeba vyzdvihnout především to, že kniha vyvrací řadu mýtů či polopravd. Třeba i to, že káva nemusí škodit ani lidem s vysokým tlakem, že rozumné slunění je v podstatě absolutně nezbytné nebo že meditování nemá nic společného s náboženstvím nebo hypnózou. A právě poslední kapitola věnovaná meditování přináší až neuvěřitelné poznatky, jak taková věc může prospět úplně každému, s jakýmkoliv problémem a v jakékoliv situaci.

Dodatek je pak věnován aspirinu - na jedné straně absolutně famóznímu léku, jehož skvělé účinky byly objeveny relativně nedávno, na druhé straně ale také velmi nebezpečnému prostředku.