24.05.2017, Vladimír Klaus, navštíveno 7434x

MS Outlook
Systém
Windows

Určitě to znáte, otevřete si e-mail, chcete otevřít přílohu a MS Outlook zobrazí potvrzovací okno.

Na tom by nebylo nic tak hrozného (už se takto chová řadu let). Ale za zcela nepřijatelné považuji, že neumožňuje zrušit zaškrtnutí "Vždy zobrazovat dotaz". O to víc, že tak otravuje třeba i u JPG nebo PNG obrázků a naopak nechává bez povšimnutí XLS nebo DOC (kde mohou být i třeba škodlivá makra).

Před časem jsem zde psal, že stačí otevřít Outlook v režimu pro správce (Shift+kliknout pravým tlačítkem na ikonu a vybrat "Spustit jako správce". Pak postupně pootvíráte jednotlivé maily/přílohy, zaškrtávátko je přístupné, takže ho lze zrušit a Outlook si to pamatuje.

Jenže si to pamatuje jen chvíli. Do další aktualizace nebo to resetuje něco jiného? Těžko říci. Toto zkrátka zabíralo dříve, nyní je už třeba použít drsnější metodu. Tu jsem našel v níže uvedeném článku a zdá se, že zatím zabírá.

V Registry, najdete v HKEY_CLASSES_ROOT odpovídající položku - v mém případě IrfanView.png, protože *.PNG otvírám přes IrfanView a přidáte novou binární položku s názvem EditFlags a vyplníte 00 00 01 00. Po potvrzení a případném restartu Outlooku/Windows by mělo být otvírání PNG již bez zbytečného dialogu.

Jak už jsem uvedl, může se stát, že se vše zase vrátí do starých kolejí a Outlook bude zase otravovat. Pak doporučuji z Registry vyexportovat příslušné klíče do *.reg souboru a v případě potřeby tento zase použít pro přenastavení požadovaných hodnot. Jedná se o obyčejný textový soubor, do kterého můžete sloučit další vyexportovaná nastavení.

Můj soubor KorekceWindowsChovani.reg vypadá takto. První dvě položky řeší otvírání obrázků přes IrfanView, třetí pak otvírání textových souborů pomocí EmEditoru. Do souboru ale můžete přidat i jakékoliv další nastavení. Čtvrtá položka řeší to, aby prohlížeč Edge nedělal z telefonních čísel klikatelné odkazy.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\IrfanView.png]
"EditFlags"=hex:00,00,01,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\IrfanView.jpg]
"EditFlags"=hex:00,00,01,00

[HKEY_CLASSES_ROOT\emeditor64.txt]
"EditFlags"=hex:00,00,01,00

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main\FormatDetection]
"PhoneNumberEnabled"=dword:00000000

Zcela stranou ještě nechávám to, že Windows svévolně a opakovaně mění asociaci typů souborů a aplikací, pomocí kterých se otvírají. Tedy po nějaké aktualizaci budete mít opět nastaveno otevírání PNG pomocí aplikace Obrázky nebo PDF pomocí prohlížeče Edge. Toto se už ale bohužel nedá snadno napravit pomocí Registry, ale je třeba to změnit přímo v systému - Start > Nastavení > Aplikace > Výchozí aplikace.

Zdroje: