25.09.2019, Vladimír Klaus, navštíveno 1499x

Knihy
Osobní rozvoj
Zdraví

Tato výborná kniha mě zaujala především názvem, po letmém prohlédnutí ale i obsahem. Je velmi pěkně zpracována a přehledně členěna do 19 hlavních kapitol, kde každá kapitola řeší nějaký konkrétní a často se vyskytující problém – artróza, výhřez ploténky, vymknutí, skolióza, syndrom karpálního tunelu apod. A každá taková kapitola má podčásti zabývající se popisem problému, ale hlavně obsahuje sadu cviků na protahování i posilování, stejně tak upozornění, na to, co není vhodné při daném problému dělat. Další nespornou výhodou jsou velmi srozumitelné popisy a také obrázky, resp. fotografie.

Kniha překvapí svým úvodem, který je vlastně jakýmsi zjednodušeným úvodem do anatomie, vysvětluje, co je bolest a jak kvantifikovat její intenzitu. Dále tam najdete, jak fungují svaly, šlachy, klouby, část je věnovaná i lékům, ale i aromaterapii nebo akupunktuře či placebo efektu.

Knihu pochopitelně nemá cenu číst od začátku do konce, spíš si tu a tam otevřít nějakou kapitolu, a i když vás daná věc netrápí, vyzkoušet si nějaké to protahování či posilování. V naprosté většině případů k tomu nepotřebujete nic víc, než vlastní tělo a pár minut času.

A samozřejmě nemohu vynechat závěr – jedna z nejlepších věcí, co můžete pro sebe udělat je, že budete chodit. Pomůže to s kondicí, zlepšováním ohebnosti kloubů, pružností svalů. Ale i s lehkými depresemi a může přispět ke snižování váhy. Takže těch, v poslední době propagovaných, 10 000 kroků denně, vůbec není k zahození dodržovat.