24.04.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1081x

Hudba

Na první pohled to vypadá jako snadný úkol. Připojím USB klíčenku a zaznamenám své hraní a pak si to stáhnu na PC. Jenomže takto bohužel USB klíčenka u Roland Jupiter Xm nefunguje - slouží jen k zaznamenání scén či nastavení, rozhodně ne k záznamu živého hraní.

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 1

Při průzkumu možností jsem se obával, že to nakonec skončí nějakým propojením audio výstupu z kláves do mikrofonního vstupu na počítači. Asi je to také jedna z možností, ale naštěstí existuje lepší varianta.

A tou variantou je pouhé USB propojení kláves/syntezátoru s počítačem. Aby to opravdu fungovalo, je třeba nejprve stáhnout ovladač. Jenomže v tomto případě je to ještě jednodušší, než byste čekali - stačí Jupitera připojit k počítači a k instalaci ovladače dojde automaticky. Ve start menu pak najdete novou položku "Jupiter-X", která spustí aplikaci s nastavením, ale není třeba nic měnit.

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 2

Je dobré/nutné mít synťák zapnutý, aby ho Windows našly, resp. aplikace "Hlasový záznam".

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 3

Nicméně je třeba nejprve správně nastavit vstupy a těch je docela hodně...

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 4

Ten správný je IN MIX (JUPITER-X).

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 5

Pak už stačí jen v aplikaci Hlasový záznam zapnout nahrávání, pak něco zahrát na klávesách a záznam poté zastavit. Zvuk je uložen ve formátu M4A a je velmi čistý!

Samozřejmě je většinou nezbytné záznam dále upravit. Já takto nahraný zvuk používám jen jako hudební podkres pro videa, takže další práci s audiem řeším v DaVinci Resolve aplikaci, která M4A soubory pochopitelně bez problému zvládá, viz karta Fairlight.

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 6

V DaVinci Resolve můžete velmi jednoduše sestavit například více zvukových stop za sebou, včetně pozvolných přechodů. Ale to pochopitelně není předmětem tohoto článku.

Problematika propojení počítače a zvukového zařízení je mnohem širší. Není problém třeba přehrávat hudbu přímo na klávesách (pokud mají reproduktory, což Jupiter Xm má) a do toho hrát vlastní melodii.

Jak na PC nahrát, co hrajete na Roland Jupiter X nebo Jupiter Xm, obr. 7

A stranou zatím nechme také to, jak mohou klávesy fungovat jako MIDI kontrolér, jak klávesy propojit mezi sebou apod. Na toto téma se určitě dostane někdy příště.