Další skvělá kniha se jmenuje iWoz

27. 8. 2014, Vladimír Klaus, přečteno 3238x

Knihy

iWozTuto knihu jsem již četl před pár lety, ale teď jsem si ji dal znovu. Důvod je jasný - trochu jiný pohled na Apple se hodí, především po přečtení knihy Steve Jobs. Knihy se samozřejmě velmi liší a to je dobře.

Základní rozdíl je v tom, že každý ze Stevů byl úplně jiný. Steve Wozniak byl od útlého mládí svým otcem veden k elektronice, fyzice, matematice, a tak již velmi brzy uměl věci, o kterých jeho spolužáci neměli (ani ve vyšších ročnících) ani tušení. Také se velice záhy ukázalo, že jeho IQ je vyšší než 200, no a to se pak všechno jeví a vymýšlí asi poněkud snadněji.

Jeho povídání o prvních úspěších na poli elektroniky či matematiky, ať už ve škole nebo v nějakých soutěžích je opravdu velmi zajímavé. A to i proto, že na druhou stranu uměl vyvádět pěkné lumpárny a kanadské žertíky. Ale to asi ke genialitě patří. Podobně jako to, že se v celé knížce dosti jasně projevuje jeho hrdost na sebe sama, možná až vychloubačnost. Ale na to si zvyknete a když to budete vnímat tak, že to píše člověk, který opravdu vymyslel a sestrojil první osobní počítač na světě, tak se to dá snad i akceptovat.

Navíc byl a je velice čestný a rovný. To je další věc, ve které se od Steva Jobse zcela diametrálně liší. Ani peníze pro něj nebyly na prvním místě. Proto se podělil o akcie s kolegy, uspořádal obrovské koncerty (na kterých opakovaně prodělal), podporoval další projekty atd.

V knize najdete i řadu věcí z jeho soukromí, nebo informací o projektech, které s Apple už nesouvisí, jako je třeba jeho univerzální dálkový ovladač. Také se dozvíte proč z Apple odešel (i když stále dostává jakýsi plat) a proč šel učit.

Tento člověk (a jeho život) opravdu stojí za velkou pozornost.