27. 8. 2014, Vladimír Klaus, navštíveno 3810x

Knihy

iWozTuto knihu jsem již četl před pár lety, ale teď jsem si ji dal znovu. Důvod je jasný - trochu jiný pohled na Apple se hodí, především po přečtení knihy Steve Jobs. Knihy se samozřejmě velmi liší a to je dobře.

Základní rozdíl je v tom, že každý ze Stevů byl úplně jiný. Steve Wozniak byl od útlého mládí svým otcem veden k elektronice, fyzice, matematice, a tak již velmi brzy uměl věci, o kterých jeho spolužáci neměli (ani ve vyšších ročnících) ani tušení. Také se velice záhy ukázalo, že jeho IQ je vyšší než 200, no a to se pak všechno jeví a vymýšlí asi poněkud snadněji.

Jeho povídání o prvních úspěších na poli elektroniky či matematiky, ať už ve škole nebo v nějakých soutěžích je opravdu velmi zajímavé. A to i proto, že na druhou stranu uměl vyvádět pěkné lumpárny a kanadské žertíky. Ale to asi ke genialitě patří. Podobně jako to, že se v celé knížce dosti jasně projevuje jeho hrdost na sebe sama, možná až vychloubačnost. Ale na to si zvyknete a když to budete vnímat tak, že to píše člověk, který opravdu vymyslel a sestrojil první osobní počítač na světě, tak se to dá snad i akceptovat.

Navíc byl a je velice čestný a rovný. To je další věc, ve které se od Steva Jobse zcela diametrálně liší. Ani peníze pro něj nebyly na prvním místě. Proto se podělil o akcie s kolegy, uspořádal obrovské koncerty (na kterých opakovaně prodělal), podporoval další projekty atd.

V knize najdete i řadu věcí z jeho soukromí, nebo informací o projektech, které s Apple už nesouvisí, jako je třeba jeho univerzální dálkový ovladač. Také se dozvíte proč z Apple odešel (i když stále dostává jakýsi plat) a proč šel učit.

Tento člověk (a jeho život) opravdu stojí za velkou pozornost.