13.03.2021, Vladimír Klaus, navštíveno 12932x

Systém
Windows

V dnešní době, se všemi skvělými technologiemi a moderním HW, by mělo být vypálení CD nebo DVD zcela jednoduché a především uživatelsky přívětivé. Microsoft, resp. Windows toto dovedou ale hodně znepříjemnit.

Jak začít? Nejlépe tím, že vložíte médium do mechaniky (u mě F:\) a třeba označením souborů a přes kontextové menu "odešlete" tyto soubory na jednotku F:\. Ano, jde to i jednodušeji - prostým přetažením daných souborů na tuto mechaniku.

Pokud tedy máte nyní soubory připravené k vypálení, zřejmě lehce naleznete na kartě Sdílení (cože? jaké sdílení???) tlačítko "Vypálit na disk". No sláva, zase tak složité to nebylo.

Ovšem zde zaperlí Windows a vyhodí zcela zcestnou hlášku o nějakém naformátování media. Pochybuji, že někdo někdy v životě formátoval DVD disk... Nepomůže výměna média, restart PC ani cokoliv dalšího.

Po nějakém tom pátrání jsem narazil na doporučení, že vypalování je nejjednodušší spustit přes kontextové menu na dané DVD mechanice. Opět uvidíte úplně stejnou položku "Vypálit na disk", což nevěstí nic dobrého.

Ale pozor - nyní Windows zobrazí normálního průvodce vypalování a vše překvapivě proběhne k naprosté spokojenosti.

Dlouhá životnost

Možná vás napadlo, proč v roce 2021 řeším vypalování na DVD. V mém případě jde o zálohování důležitých dat, projektů apod. A není vůbec špatný nápad mít - kromě disků, USB klíčenek a cloudu - ještě zcela speciální a především offline zálohu, resp. zálohy. Na ně se nedostane žádný ransomware, nesmažete si je nebo neaktualizujete ani omylem, a když je umisťujete na různá místa, pak můžete být docela dobře chráněni i před požárem, krádeží apod.

Ale když už vynaložíte tolik úsilí, bylo by dobré také zajistit delší životnost a odolnost média jako takového. Je obecně známé, že vše podléhá zkáze a CD/DVD nejsou výjimkou, spíše naopak jsou na toto náchylné.

Vybral jsem si Verbatim Lifetime Archival DVD-R. Cena média je okolo 60-70 Kč. Soubory uchovává vyrytím informací do patentované vrstvy podobné kameni, odolné vůči světlu, teplotě i vlhkosti a přečká několik generací bez ztráty dat. Předpokládaná životnost zapsaných dat je několik set let! Aby toto ale bylo účinné, je nutné, aby vypalování proběhlo na mechanice, která to zvládá, tedy s podporou M-Disc (Millennial Disc). Taková interní mechanika stojí cca 400,-, tak v tom by neměl být problém! A čtení funguje na jakékoliv mechanice.

Zdroje: