13.05.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 4010x

Knihy
Osobní rozvoj

Úplně nová myslNázev této téměř 10 let staré knihy může být zavádějící, vedoucí k vymývání mozků či nějakým náboženským podtextům. Tak tomu naštěstí není! Autor velmi pěkně popisuje základní funkce levé a pravé mozkové hemisféry. Vysvětluje, jak dříve byla velmi upřednostňována levá (zvládající opakované úkoly, technické věci, využívající velkou sadu tvrdých znalostí, dovedností, ale třeba také mluvení, čtení...), ale to se postupně mění a v životě začíná být důležitější ta pravá.

Pravá hemisféra má na starosti kreativní myšlení, umělecké sklony, umí věci dávat do kontextu, dívat se na problém z odstupu, ale třeba také chápe, jak byla nějaká věta vyřčena a co to opravdu znamená, má na svědomí empatii, chuť si hrát apod.

Důležitost pravé hemisféry začíná být potřeba především v práci. Standardní opakované úkoly může dělat automat, počítač nebo levná pracovní síla. Ale vnést do projektu nějaký nápad, chápat potřeby klienta, zabývat se uživatelským ovládáním, vzhledem, udělat pěkný web s herními prvky apod., to už se jednoduše outsourcovat nedá.

Kniha je v druhé části rozdělena do několika kapitol, z nich každá popisuje část "pravého" přístupu - designérství, vypravěčství, symfonie, empatie, hravost a hledání smyslu. Velké pozitivum je také to, že za každou kapitolou je část příloh, kde jsou odkazy na další materiály, knihy, weby s podpůrnými informacemi, ale i tipy k dalšímu rozvoji nebo různým pokusům. V mnoha případech to bohužel vede na americké zdroje, ale to se od autora žijícího v USA dá čekat. Po dočtení knížky je dobré tyto přílohy znovu projít a pár vhodných si vypsat a vyzkoušet.

Je zajímavé, jak se od doby napsání této knihy svět posunul přesně tím oním směrem. A já osobně jsem rád, že patřím (nebo si to alespoň myslím) k těm pravohemisféricky myslícím. :-)