27. 5. 2015, Vladimír Klaus, navštíveno 3856x

Knihy
Osobní rozvoj

Pohon, Daniel H. PinkZačátek knihy je věnován starodávným motivacím - tedy dělat vše proto, abychom přežili. Ne, že by dnes neplatily, ale přeci jen se posouváme trochu jinam. Stejně tak metoda cukru a biče (tedy odměny a tresty) bývá dnes už spíše kontraproduktivní. Na druhou stranu občas stále funguje a v knize se dozvíte, kdy a proč tomu tak je, tedy kdy je vhodné ji použít a nesnažit se o nic sofistikovanějšího.

Autor rozděluje lidi na dva typy - "X" a "I". První jsou motivování externími podněty, touhami a odměnami (peníze, prestiž...). Ty druhé motivuje radost z práce jako takové a neřeší (tolik) ta vnější pozitiva. A pak dodává "Typ I téměř vždy z dlouhodobého pohledu překoná typ X". A to se naštěstí projevuje i v praxi a já sám to mohu jednoznačně potvrdit.

Chování i přístup k životu a práci podporuje větší psychickou a fyzickou kontrolu. V podstatě to vše závisí na třech prvcích, jak je podrobně popsáno v dalších kapitolách: autonomie, mistrovství a smysl. Prostě chování "I" se řídí samo, stále se snaží zlepšovat, především na tom, na čem opravdu záleží! A navíc v tom vidí vyšší smysl. To je důležité si uvědomit.

V poslední části se autor soustředí už jen na typ "I", což je logické, a nabízí spoustu podnětných informací, jak probudit motivaci, jak vylepši firmu nebo třeba jak ideálně ohodnotit a platit takové lidi. Je tam také spousta odkazů na zajímavé knihy (ne všechny vyšly česky). Nechybí ani slovníček nebo fitness plán a řada dalších zajímavých příkladů.