31.08.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 4250x

Knihy

Myslete velkoryseDalší americká kniha o pozitivním myšlení a přístupu k životu, lidem i práci. Tak to může na první pohled vypadat. Jakmile se ale začtete, je všechno jinak. Sice je zřejmé, že řada (možná většina) příběhů ze života je vymyšlených, ale to nevadí, protože přesně zasahuje místa, nad kterými možná pochybujete. Dělám to také? Je to dobře? Nedělám to? Je to dobře? Co kdybych to změnil?

Těžko se mi zde bude něco vypichovat, skoro na každé stránce najdete něco, co stojí za to. Jeden citát jsem znal už dlouho, ale teprve zde jsem objevil, že je od Shakespeara - "Samo od sebe není nic dobré nebo špatné, teprve myšlení ho takovým dělá." To je dobré uvědomit si především, když se nám stane něco "špatného".

Do knihy zase montují víru, ale to je jasné, když je to americké dílko. Naštěstí ve smyslu církve to tam je pouze okrajově a neruší to. Ostatně ta pravá víra v sebe sama je to nejlepší, co se vám může stát. "Kdo věří sám sobě, toho budou potkávat dobré a pozitivní věci."

Dalším důležitým podnětem je experimentování, snaha změnit zaběhnutou rutinu, občas udělat něco neobvyklého. To vás posune, stejně tak jako seznamování s novými lidmi, nebo čtení knih. A ve všech případech vždy zkoušejte jak věci z oboru, tak i mimo váš obor. Nebo práce navíc, vytrvalost, touha dotáhnout věc do konce, nadšení. Jak už někdo někde napsal - "Neznám nikoho, kdo něco dokázal a chodil do práce od osmi do pěti".

Moc pěkný je také důraz na šíření pozitivních zpráv. Špatné zprávy nic nevylepší a věc rozhodně nevyřeší. Pozitivní potěší, motivují, třeba i nadchnou nebo alespoň uklidní. Radou "Řekněte mi buď něco pěkného, nebo vůbec nic." bych se rád více řídil, i když to asi nebude snadné. Stejně tak jako smýšlet o všech lidech dobře. Zvláště když pár opravdových šmejdů znám. :-) Ale za pokus to stojí.

Kniha nabádá k tomu, aby se k ní čtenář vracel. Já to dělám a dělám to rád. Mám v ní zvýrazněné důležité myšlenky a postřehy (a že jich je!), takže leckdy stačí pár minut, prolistovat a nakopnout sebe i ostatní. Na mě zkrátka tahle kniha funguje a věřím, že nejsem sám.

Myslete velkoryse, ve velkém záběru a povedete velkolepý život.

P.S. Pokud vás třeba napadne, že je tato kniha o úspěchu ve smyslu bohatství, tak tomu tak není. Naštěstí!