15.04.2013, Vladimír Klaus, navštíveno 2641x

Grafika
Photoshop

Sharpen

Tento jednoduchý filtr provede základní doostření. Nedá se u něj nastavit žádný parametr, což je paradoxně docela výhoda - nebude vás zdržovat.

Filtr vyvoláme z menu takto:

Filter > Sharpen > Sharpen

Výchozí obrázek je široký 500 px.

Sharpen

Výsledek není špatný, a pokud potřebujete rychlé doostření, případně se nechcete zabývat nastavením složitějších filtrů, může vám dobře posloužit. V žádném případě byste ho ale neměli běžně používat místo dokonalejších doostřovacích filtrů – přeci jen nabízejí lepší výsledky.

Sharpen

Účinek filtru můžete redukovat, pomocí snížení intenzity doostření.

Zoner Photo Studio

Také Zoner Photo Studio obsahuje filtr Doostřit, a to i s nastavením, které by mohlo odpovídat zde používanému jednoduchému Sharpen.

Funkci zavoláte z menu nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl+5 (ta „5“ ale musí být nahoře na klávesnici, nikoliv na její numerické části). Volit můžete intenzitu, přičemž hodnota síly efektu odpovídající filtru Sharpen je okolo 70 %. Důležité je také zvolit Typ = Jednoduché doostření.

Vylepšit > Doostřit

Sharpen

IrfanView

I tento prohlížeč obsahuje funkci, která je podobná a pro rychlou práci (nebo když zkrátka nemáte Photoshop po ruce) poslouží docela dobře.

Funkci najdete v menu:

Obrázek > Doostřit

Také v tomto případě není možné nastavit žádný parametr a po zvolení bude doostření ihned provedeno. Pokud si porovnáte výsledek s funkcí z Photoshopu, zjistíte, že je v podstatě totožný.

Sharpen

Ohledně nastavení filtru nebyla výše uvedená věta tak úplně pravdivá. Je tu totiž ještě jedna možnost, které je ovšem malinko skrytá. Použijte Ctrl+E nebo menu a poté zvolte Sharpen.

Obrázek > Efekty > Prohlížeč efektů…

Vidíte, že zde můžete nastavovat intenzitu filtru. Výchozí hodnota je 20 a ta také odpovídá nastavení, které využívá přímo jednoduchý filtr Doostřit.

Sharpen