15. 9. 2014, Vladimír Klaus, navštíveno 4643x

Grafika
Photoshop

V těchto článcích budu postupně zveřejňovat různé zajímavosti a tipy na ulehčení nebo zlepšení práce s Photoshopem.

Jak otevřít více obrázků "na sebe"

Pokud do Photoshopu přetáhnete více obrázků, otevřou se jako samostatná okna. Občas je ale potřeba, aby se všechny otevřely jako jedno okno/dokument a byly v něm jako jednotlivé vrstvy. Hodí se třeba pro screenshoty aplikace, které chceme jednotně a naprosto stejně oříznout nebo zmenšit. Slouží k tomu poněkud skrytá položka v menu

File > Scripts > Load Files into Stack

Adobe Photoshop - tipy a triky 1, obrázek 1

Kopie vrstvy 3 způsoby

Kopie vrstvy se dá dělat buď klasicky přetažením dolů na ikonku "nový", klávesovou zkratkou Ctrl+J a nebo pomocí Ctrl+Alt+tažení myší za vrstvu. V novějších verzích toto lze konečně udělat i se skupinou nebo i s více vrstvami/skupinami najednou.

Vtipné na tom je, že odpovídající příkaz z menu (Layer > Duplicate…) u sebe nemá klávesovou zkratku vůbec uvedenou.

Když starší fonty nejsou vidět

Některé starší fonty Photoshop nevidí, i když jsou korektně nainstalované do c:\Windows\Fonts. Pak je třeba je zkopírovat například do c:\Program Files\Common Files\Adobe\Fonts\ a Photoshop restartovat.

Adobe Photoshop - tipy a triky 1, obrázek 2

Prostrkání pomocí klávesnice

Prostrkání (Letter Spacing) je vložení stejné mezery mezi všechny znaky daného textu. To se samozřejmě nikdy nesmí dělat vkládáním opravdových mezer! Označte text a pomocí Alt+šipky doleva/doprava zmenšujete/zvětšujete mezeru mezi písmeny. Výslednou hodnotu můžete dále upravit ve vlastnostech textu.

Adobe Photoshop - tipy a triky 1, obrázek 3

Uvedený postup se dá použít i pro vyrovnání páru (Kerning), což je přizpůsobení mezery mezi dvěma znaky. Zvláště u větších nadpisů a „nevhodného“ písma nebo kombinace některých znaků nemusí standardní prostrkání vypadat moc elegantně. Zde jsem pro ukázku zmenšením mezery za „e“ k němu přiblížil „l“.

Adobe Photoshop - tipy a triky 1, obrázek 4

Proklad pomocí klávesnice

Řádkový proklad (Line Spacing) je mezera mezi řádky a měla by činit 122 % velikosti písma. Ale někdy je vhodnější proklad přeci jen změnit, ať už pro lepší čitelnost nebo třeba úsporu místa. Označte text (celou řádku, odstavec) a pomocí Alt+šipky nahoru/dolů zmenšujete/zvětšujete mezeru mezi řádky.

Adobe Photoshop - tipy a triky 1, obrázek 5